Kapat

2 Ton Ağırlığındaki Dragon Kapsülü ISS’e Ulaştı!

Anasayfa
Teknoloji Haberleri 2 Ton Ağırlığındaki Dragon Kapsülü ISS’e Ulaştı!
Amerikaya ait olan uzay aracı ve roket üreticisi olan SpaceX, ISS’e (Uluslar Arası Uzay İstasyonu) 2 ton ağırlığındaki dönüştürülmüş Dragon kapsülünü ulaştırdı!

ABD Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), Amerikan uzay aracı ve roket üreticisi SpaceX’in geri dönüştürülmüş Dragon kapsülünü, Uluslar Arası Uzay İstasyonuna ulaştırdı. Fırlatılan dönüştürülmüş Dragon kapsülünü astranotlar robot kol kullanarak yakaladı. Daha önce 2015 yılında da  Uluslar Arası Uzay İstasyonuna teslima yapmıştı. Bu sefer 2. teslimatı oldu.

Uluslar Arası Uzay İstasyonunda yaşayan astronotlar için çeşitli malzeme, bilimsel araçlar götüren kapsülün, ocak ayının ortasına kadar ISS’de Kalması planlanıyor. SpaceX cuma günü, NASA için ilk kez geri dönüştürülmüş insansız Falcon roketi ve Dragon kapsülünü aynı anda yörüngeye fırlatmıştı. NASA’nın ISS’ye yeni yıl sevkiyatnın yapıldığı seferde ilk kez, daha önce yörüngeye fırlatılan ve geri dönüştürülen roket ile kapsül aynı anda kullanılmıştı. Yörüngeye giren Dragon kapsülünün, gıda ve 40 deney faresi taşıdığı kaydedilmişti. Fırlatış, SpaceX’in California’daki merkezinde şirketin kurucusu Elon Musk ve çalışanları tarafından büyük sevinçle karşılanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOK TIKLANANLAR