Kapat

7 Yaşındaki Küçük Kız Tesadüfen 65 Milyon Yıllık Fosil Buldu

Anasayfa
HABERLER 7 Yaşındaki Küçük Kız Tesadüfen 65 Milyon Yıllık Fosil Buldu

7 yaşında olan Moana Rock, tesdüfen tam 65 milyon yıllık fosil buldu. Moana Rock ve annesi olayın nasıl olduğunu anlattı.

7 yaşındaki küçük çocuk, bir futbol sahası yakınında ‘Moana rock’ adını verdiği bir şey buldu. Bunun daha sonra soyu tükenmiş bir deniz omurgasızı olan ammonit fosili olduğu ortaya çıktı. Paleontologlar, bulunulan bölgenin doğal olarak bulunan ammonit fosillerinin olmadığını söyledi.

Geçen sonbahar aylarında, 7 yaşındaki Naomi Vaughan adlı küçük kız, futbol sahalarının etrafında adaçayı toplamak için geziniyordu. Toprakla oynayan Vaughan, bir süre sonra parlak bir şey gördü ve annesine onu göstermek topraktan aldı, yanına koştu. Küçük kız bulduğu bu ilgi çekici şeye Moana Rock ismini vermişti çünkü bulduğu taş ona, Disney filmindeki spiral muskayı hatırlatıyordu. Annesi kızının getirdiği bu şeyi incelediğinde, bunun sadece tozlu bir taş olmadığını farketti. Bunun üzerine şaşkın anne, “Bunu bulduğuna inanamıyorum, bu milyonlarca yıllık bir şey olabilir” dedi.Haklıydı da! Naomi’nin bulduğu şey, 65 milyon yıldan daha uzun süredir var olan, tükenmiş bir deniz omurgasızı olan ammonit denen eski bir fosildi.

 

 

Oregon Üniversitesi Doğal ve Kültürel Tarih Müzesi’ndeki paleontoloji koleksiyonlarının müdürü Greg Retallack, fosilin bulunulan bölgeden 112 kilometre doğudaki terk edilmiş Doğu Oregon kasabası yakınlarındaki Bernard Çiftliği’nden kaynaklandığını düşünüyor. Konu hakkında konuşan Retallack, “Büyük ihtimalle çiftlikler ve futbol sağası etrafında bir bağ vardı ve bu fosil okul koleksiyonun bir parçasıydı” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOK TIKLANANLAR