Kapat

ABD TÜRKİYE’ye F-35’leri Teslim Etmeyebilir! Trump’dan Türkiye Kozu!

Anasayfa
HABERLER ABD TÜRKİYE’ye F-35’leri Teslim Etmeyebilir! Trump’dan Türkiye Kozu!

ABD Başkanı Trump, FETÖ davasında yargılanan ve bugün ev hapsine alınan papaz Brunson’un serbest bırakılmaması halinde Türkiye’ye önemli yaptırımlar uygulayacakları tehdidinde bulundu. Trump, tehdit tweetini atmak için ise, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çok kritik bir görüşmeye başladığı dakikaları seçti.

ÖNCE ABD BAŞKAN YARDIMCISI PENCE TEHDİT ETTİ

Bu tahliyeden saatler sonra, ABD’den iki üst düzey tehdit geldi. Önce ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, twitter hesabından “Eğer Türkiye, papaz Andrew Brunson ‘ı acil olarak serbest bırakmazsa ve onu evi olan Amerika’ya göndermezse, Amerika Birleşik Devletleri bu masum inanç adamı özgür olana kadar Türkiye ‘ye önemli yaptırımlar uygulayacaktır” dedi.

TRUMP’TAN SKANDAL SÖZLER

Daha sonra da ABD Başkanı Donald Trump, yine twitter hesabından benzer bir tehdittie bulundu. Trump da “Amerika Birleşik Devletleri, büyük bir Hıristiyan, aile adamı ve harika bir insan olan Pastor Andrew Brunson’ı uzun süredir tutuklu yargılayan Türkiye’ye büyük yaptırımlar uygulayacak. Brunson büyük acı çekiyor. Bu masum inanç adamı hemen serbest bırakılmalı!” ifadelerini kullandı.

ABD’nin F-35 konusundaki bu adımı ne kadar gerçekçi bir temele dayanıyor? Aslında bu soruya cevabı, ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, bir hafta önce yaptığı açıklamada verdi. Türkiye’nin F-35 satışından çıkarılmasına karşı olduğunu belirten Mattis, gerekçelerini de şöyle açıkladı:

  • Arz-talep zincirine zarar verir
  • Maliyetleri artırır
  • Uçak üretimi durabilir
  • Diğer ülkelere yapılacak teslimatlar gecikir
Kaynak: HT, Mynet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOK TIKLANANLAR