Kapat

Airbus’un Uçan Taksisi Olan Vahana, İlk Test Uçuşunu Gerçekleştirdi

Anasayfa
Teknoloji Haberleri Airbus’un Uçan Taksisi Olan Vahana, İlk Test Uçuşunu Gerçekleştirdi

Airbus’un uçan taksi olarak geliştirdiği Vahana’nın ilk test uçuşu başarılı bir şekilde gerçekleştirildi. Bulunduğu konumdan tam 5 metre havalanarak 55 saniye havada kalmayı başardı!

Günümüzde bir yere ulaşım için, toplu taşıma, taksi, uber gibi genelde kara yolu, demir yolu, ve deniz yolu kullanılmakta. Kısa mesafeler için hava ulaşımı oldukça zor, ve bir helikopter kiralama fiyatı cep yakacak şekilde.

Airbus tarafından geliştirilen elektrikli uçan taksi ilk testini başarılı bir şekilde tamamladı. Fransız havacılık devinin açıklamasına göre, Vahana ismi verilen tam boyutlu sürücüsüz uçan taksi sabah 08:52’de havalandı. 5 metre yüksekliğe ulaşan taksi tam 53 saniye havada kalmayı başardı.

Nüfusun yoğun olduğu şehirlerde, evimizin çatısından, mobil uygulaması ile çağırıp sürücüsüz bir şekilde seyahat imkanı sunuyor. 2016 yılında başlatılan proje kapsamında ilk uçuşunu yapan Alfa 1 modelinin seri üretime geçmesinin 2020 yılını bulacağı belirtiliyor.

Airbus’un uçan taksisi Vahan 6.2 metre genişliğinde, 5.7 metre uzunluğunda ve 2.8 yüksekliğinde. Aracın ağırlığı ise 744 kilogram. Vahana, dikey kalkış ve iniş yapabilen ve bunlar esnasında yatay ve dikey pozisyonlara gelen kanatlara sahip.

Vahana – Passenger Experience from Vahana on Vimeo.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOK TIKLANANLAR