Kapat

Apple’ın Açığını Bulan Türk Lise Öğrencisi!

Anasayfa
Teknoloji Haberleri Apple’ın Açığını Bulan Türk Lise Öğrencisi!
Daha 16 yaşında bir lise öğrencisi olan Yiğit Can Yılmaz, Apple’ın sesli asistanı olan Siri’de ciddi bir açık buldu. Bu açığı Apple’a bildiren Yılmaz, Apple’dan minnettar mesajı aldı.  Apple, Türk öğrencinin ismini teşekkür listesine ekleyecek.

Yiğit Can Yılmaz, Siri’de bir açık buldu. Yılmaz bulduğu açıkla ilgili şunları diyor: “Apple’ın paylaştığı kaynak kodlar üzerinden testlerde Siri’deki açığı tespit ettim. Kullanıcı bildirimleri kapatsa bile Siri, bildirimlerim içeriğini okumaya devam ediyordu. Yani siz kapatsanız bile Siri farkına varmıyordu. Apple’ın güvenlikten sorumlu ekibine gönderdim.” Bilgilendirmeyi yapmasının ardından Apple yetkililerinin çok hızlı harekete geçtiğini belirten Yılmaz, “Çünkü bulduğum açık oldukça önemliydi. Apple’ın iPhone 5s ve üst modellerle, iPad Air ve sonrası ve iPod touch 6. nesili kapsıyordu. Benim iletişime geçtiler ve açığı kapattılar. Apple’ın web sitesinde katkıda bulunanlar listesine adımı yazdılar. 2000 dolarlık ödülün de sahibi oldum” dedi.

Yiğit Can Yılmaz’ın yazılımcılara karşı yoğun bir ilgisi olduğunu iletti. Kendisinin ileride bu alanda çalışmak istediğini de belirtti. “Apple ürünlerine karşı oldukça meraklıyım. Apple mühendisi olmak istiyorum. Apple için programa dillerini öğrendim. Bu alana odaklanmış durumdayım. Okul haricindeki tüm boş vakitlerimi Apple yazılımları üzerine geçiriyorum. Tüm Apple ürünleri hakkında bilgim var”dedi.

Yılmaz, bunlarla da kalmadı ve Apple’ın tarayıcısı olan Safaride de bir açık tespit etti. Safaride bulduğu açığı da şöyle iletiyor: Yeni bulduğum açık Apple’ın web tarayıcısı Safari’yi ilgilendiriyor. Safari üzerinde ziyaret edilen internet sitelerindeki adres çubuğu kolaylıkla değiştirilebiliyor. Bu da kullanıcılar aldatmaya yönelik sonuçlara sebep olabilir. Örneğin; Safari üzerinden kredi kartı dolandırıcılığı yapılabilir.” dedi. Apple, Yiğit Can Yılmaz sayesinde safaride ve siri’de bulunan açığı kapattı. Apple yakında Yiğit Can Yılmaz’ın adını Teşekkürler listesinde ekleyecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOK TIKLANANLAR