Kapat

Apple’ın Açığını Tespit Eden Türk Yazılımcı Onur Can Bıkmaz 5 Bin Dolar Ödül Kazandı!

Anasayfa
HABERLER Apple’ın Açığını Tespit Eden Türk Yazılımcı Onur Can Bıkmaz 5 Bin Dolar Ödül Kazandı!

Hatay’ın İskederun’da yaşayan ve yazılımcı olan Onur Can Bıkmaz Siri’de bulduğu açık ile Apple’dan 5 bin dolar ödül kazandı.

Onur Can Bıkmaz Apple’ın dijital asistan uygulaması Siri’de bulduğu açık sayesinde 5 bin dolar ödül kazandı.Mustafa Kemal Üniversitesi mezunu yazılımcı Onur Can Bıkmaz, Apple’da yazılım hatalarını bulmak için yaptığı çalışmada, Apple’ın dijital asistanı olan Siri’de bir açık bulduğu söyledi.

Onur Can Bıkmaz bulmuş olduğu açığın tüm iPhone cihazlarında işlediğine dikkat çekerek şunları anlattı: “iPhone ayarlarında Siri kapalı olarak ayarlansa veya kişisel veriler gizlense de ‘bug bounty’ (ödüllü yazılım açığı bulma) sayesinde Siri’nin yetkilerini aşıp, cihazda kilit ekranındayken kişi listesi ve kişisel verilere erişim sağlanıyor. Bulduğum bu açığı, gerekli rapor ve videolarıyla Apple şirketine göndererek karşılıklı yazıştık. Apple Product Security ekibi ile 2 aylık bir çalışma sonucunda açığı kapattık. Kullanıcılar iOS 11.4 güncellemesi ile bu açığı kapatabiliyorlar.”

Onur Can Bıkmaz, Siri’de tespit ettiği açığı kapattıktan sonra Apple açığı kapatmasından dolayı kendisine ödül olarak 5 bin dolar ödendiğini ve şu anda da iCloud ve Kernel açığı üzerine Apple’da görevli Harvardlı bir geliştirici arkadaşıyla çalıştığını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOK TIKLANANLAR