Kapat

Araştırmacılar, A veya B Kanını Evrensel Donörlere Dönüştürmek için Bağırsak Bakterilerini Kullanıyor!

Anasayfa
HABERLER Araştırmacılar, A veya B Kanını Evrensel Donörlere Dönüştürmek için Bağırsak Bakterilerini Kullanıyor!

Yapılan araştırmalara göre insan bağırsağında bulunan bakteri, tip A’ya veya tip B kanını tip O’ya dönüştürerek sayısız yaşamı kurtarabilir.

Amerikan Kimya Derneği‘nin bir toplantısında, British Colombia Üniversitesi‘nden Steve Withers, bağırsak bakterilerinde bulunan enzimlerin, en yaygın iki kan türünden antijenleri etkili bir şekilde çıkarabileceğini gösteren yeni bir araştırma sundular. Eğer başarılı olursa, keşif, kan türünden bağımsız olarak, çoğu kan türüne ihtiyaç duyanlara ulaşabilir.

Çalışmak için kan transfüzyonu için pek çok şeyin doğru gitmesi gerekiyor. Bu, alıcı kanı (HIV veya Hepatit gibi) yapan, bu kanı kabul edebilecek bir donörle eşleştiren ve talebi yerine getirmek için yeterli donanıma sahip olmayı ümit eden patojenler için donör kanının dikkatli bir şekilde taranmasını gerektiren karmaşık bir yama işi. Ya da, tahminlerin çoğunu atlayabilir ve sadece O donörlerden gelen kanı kullanabilirsiniz.

Tip A veya B kanı, sadece aynı kan grubuyla başkalarından kan transfüzyonu alabilirken, tıp uzmanları, diğer üç kan grubundan herhangi biri ile A tipi kanı kullanabilir: A, B veya O. Tip AB Dört ana kan grubunun diğeri, ters yönde çalışır; Başka bir türden kan alabilir ancak sadece AB tipi başkalarına bağışta bulunabilirsiniz.

Ve küresel nüfusun yaklaşık yüzde 40’ı tip O kanına sahipken, özellikle doğal afetler veya diğer büyük yardım çalışmalarından sonra sabit bir kısa tedarik durumundadır.

 

On yıllardır bu, araştırmacıları A veya B antijenlerinin kanını soyma arayışına yol açarak kanın türüne bakılmaksızın daha az sayıda kanın daha fazla alıcıya transfekte edilmesini sağladı. Ve yıllar boyunca bir miktar ilerleme kaydettiler.
1982’de, bir grup araştırmacı , belirli türde kavrulmuş kahve çekirdeklerinden izole edilen bir enzim kullanarak umut verici bir kurşun buldu . Bilim adamları fasulye topladı, kırmızı kan hücreleri kapalı B antijenleri kesilmiş ve etkili bir şekilde oluşturulmuş tip O kan. Ne yazık ki, sadece çok kontrollü bir koşul kümesinin parametreleri içinde çalıştı ve büyük ölçüde etkisizdi.

Geçtiğimiz yıl Jan Frayne , daha önce yaptığı araştırmalarda kırmızı kan hücresi öncüllerini çoğalmasına neden olan kanserli genlerle enfekte ederek büyük çaba sarf eden bir grup araştırmacının başına geçti . Ne yazık ki, bu stratejinin ne kadar güvenli olduğu ve maliyetlerin engelleyici olmadığı belirsiz.

Withers’ın henüz keşfedilmemiş bir kahramanı olan araştırma merkezleri: bağırsak bakterileri. Müstehitler adı verilen bağırsak duvarındaki proteinlerden gelen şekerleri çıkararak, ekip, enzimleri A negatif kanına ekleyeceğini ve böylece O-negatif olan evrensel donöre dönüştürdüğünü öğrendi. Withers, New Scientist’e yaptığıaçıklamada, “Bu teknik mevcut kan akışının faydasını genişletebilir, çünkü O tipi kan herkese bağışlanabilir.” Dedi .

Benzer deneyler sürerken, Withers’ın işleminin 30 kat daha hızlı olduğu ve maliyet etkin olduğu tahmin ediliyor. Ekip, beklenmedik sonuçların olmadığından emin olmak için süreci daha da denemelidir, ancak erken sonuçlar umut verici görünmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOK TIKLANANLAR