Kapat

Bitcoin Fiyatını Veya Değerini Belirleyen Şey Nedir?

Anasayfa
Bitcoin Bitcoin Fiyatını Veya Değerini Belirleyen Şey Nedir?
Bitcoin fiyatını takip eden herkes muhtemelen oldukça yoruluyor. İnişini veya çıkışını kestiremediğimiz Bitcoin’in fiyatını belirleyen şey ne? Bitcoin’in fiyatı neye göre inip çıkıyor?

Bitcoin’in değerindeki dalgalanmalar hız treni gibi. Bir inip bir çıkıyor. Bu yüzden Bitcoin fiyatını takip eden herkes muhtemelen oldukça yoruluyor. Geçen yılın Aralık ayında 19.000 dolarken bugünlerde yaklaşık 11.000 dolar seviyelerinde gidip gelen Bitcoin’in fiyatı o kadar hızlı değişiyor ki, haberler de hızla eskiyor. İnişini veya çıkışını kestiremediğimiz Bitcoin’in fiyatını belirleyen şey ne? Bitcoin’in fiyatı neye göre inip çıkıyor?

Fiyatlardaki anlık değişimin ana sebebi fiyat keşfi olarak adlandırılan kriptokrasideki alışveriş üzerinde gerçekleşen ticaretten kaynaklanıyor.

Her an değişen fiyat, şifreleme borsası alışverişi üzerinde gerçekleşen ticaretin doğal da bir sonucu. Örneğin, Coinbase’i düşünün. Bitcoin’i satın almak ya da satmak isteyenler için popüler bir merkez ya da aracı kurum. Orada satın alırsanız, size kriptokrasi satan varlık aslında Coinbase’tir.

Peki Bitcoin ticaretini ya da Ethereum fiyatını belirleyen şey ne? GDAX’ın genel müdürü Adam White bu soruya şöyle cevap veriyor, “Onu belirleyen hiçbir şirket yok. Bu fiyat, açık borsalarda, bir diğeriyle ticaret yapan kişiler ve kurumlar vasıtasıyla keşfedildi.”

Kaynak: Milliyet

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOK TIKLANANLAR