Kapat

Bugün Apple’ın Kuruluşu’nun 42. Yılı!

Anasayfa
HABERLER Bugün Apple’ın Kuruluşu’nun 42. Yılı!

Dünya’nın en büyük teknoloji şirketlerinden Apple Steve Jobs ve Steven Wozniak önderliğinde 42 yıl önce bugün kuruldu.

Teknoloji devlerinden Apple 42 yıl önce 1 Nisan 1976’da Steve Jobs ve Steven Wozniak tarafından kurulmuştu. Mac serisi bilgisayarlar , İPod müzik çalar , İPhone akıllı telefon , İPad tablet bilgisayar ve Apple Watch akıllı saat ile tanıdığımız dünyanın en değerli şirketlerinden Apple 42. yaşını doldurdu. Apple 1 Nisan 1976 yılında Steve Jobs, Steve Wozniak ve Ronald Wayne tarafından Apple I kişisel bilgisayar kitini satmak amacıyla kuruldu. Apple I, Temmuz 1976’da satışa sunuldu ve yaklaşık olarak 200 adet üretildi.

Apple, 3 Ocak 1977’de Jobs ve Wozniak’a hisselerini 800 dolara sattığı için Wayne olmadan şirketleşti. Steve Jobs, 1978 yılında Apple Lisa projesi üzerinde çalışmaya başladı fakat ekip ile arasındaki uyuşmazlıklar nedeniyle 1982’de Jef Raskin’in düşük bütçeli bilgisayar projesi olan Macintosh’ı üstlendi. Bunun üzerine Lisa ve Macintosh ekipleri arasında hangi ürünün daha önce piyasaya çıkacağına dair bir yarış başladı. Yarışı 1983 yılında Lisa ekibi kazandı ve halka satılan GUI’a sahip ilk bilgisayar Lisa oldu. Fakat yüksek fiyat etiketi ve az sayıdaki yazılımı nedeniyle başarılı olamadı.

1989 yılında tanıtılan Macintosh Portable, 7.5 kilogramlık ağırlığı ve 12 saatlik pil ömrü ile Macintosh’ın masaüstü versiyonu kadar güçlü olacak şekilde tasarlanmıştı. Macintosh Portable’dan sonra Apple 1991 yılında PowerBook’un tanıtımını yaptı. Aynı yıl, arayüze renk ekleyen ve yeni ağ becerilerine sahip olan System 7 yükseltmesi de tanıtıldı. Bu yükseltme 2001 yılına kadar Mac OS’in mimari yapısını oluşturdu.

15 Ağustos 1998’de Apple, Macintosh 128K’i anımsatan yeni bilgisayarı iMac’i tanıttı. iMac tasarım ekibinin başında daha sonra iPod ve iPhone’u da tasarlayacak olan Jonathan I ve bulunuyordu. iMac, modern teknolojisi ve kendine özgü tasarımıyla ilk beş ay içerisinde yaklaşık 800.000 adet satıldı. 2002 yılında İPod’u sunan Apple İTunes yazılımıyla Amerika’da şarkı satışı yaparak pazarda lider konumuna geldi. 2007 yılına geldiğimizde İPhone’un piyasaya sürülmesiyle büyük başarı yakalayan Apple günümüzde dünyanın en pahalı marka değerine sahip şirket olarak faaliyetlerine devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOK TIKLANANLAR