Kapat

Çin’deki Polisler Yüz Tarama Özelliğine Sahip Gözlükler Kullanacak

Anasayfa
Teknoloji Haberleri Çin’deki Polisler Yüz Tarama Özelliğine Sahip Gözlükler Kullanacak
Çinli polislerin kullanılması beklenen yüz tanıma özellikli gözlükler, bir çok suçlunun yakalanmasına yardımcı olacak. Yüz tanıma özellikli gözlükler sayesinde polisin baktığı kişilerin kimlik bilgileri anında öğrenilebilecek.

Günümüzde kullanılmaya devam edilen yüz tanıma özellikli kameralar, bir çok suçlunun yakalanmasına yardımcı oluyor. Çinli polisler, yüz tanıma özelliğine sahip gözlükleri, tren istasyonundaki suçlu insanların kaçmasını engellemek için kullanmaya başladı.

Gözlük aslında otomatik bir kimlik sorma işlemi gerçekleştiriyor. Gözlüğü kullanan kişi birisine baktığında, baktığı kişinin yüz ölçülerini alıyor. Daha önceden insanların yüz ölçümleri alınıyor ve veri tabanına kaydediyor. Yüz ölçümü alınan kişinin yüz taramasını veri tabanındaki kişilerle karşılaştırıyor. Doğru ölçülere uyan kişiyi bulduğu an gözlüğü kullanan kişiye, baktığı kişinin bilgilerini iletiyor. Tabi bu olaylar uzun bir şekilde gerçekleşiyor gibi gözükse de bir kaç saniye içerisinde gerçekleşiyor.

ABD’li konuşmacılar genellikle, şüphelilerle vatandaşlar arasında ayrım yapmayan polislerin yanında. Polislerin bu gözlüğü kullanarak, vatandaşlar arasında ayrım yapma ihtimali çok yüksek. Bu nedenler ABD’li konuşmacılar, polislerin veri tabanına girmesine karşı çıkıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOK TIKLANANLAR