Kapat

Çin’in Uzay İstasyonu Tiangong-1, Dünya’ya Düşüyor! Türkiye’yi de Tehdit Ediyor!

Anasayfa
Uzay Haberleri Çin’in Uzay İstasyonu Tiangong-1, Dünya’ya Düşüyor! Türkiye’yi de Tehdit Ediyor!

Çin’in 2011 yılında uzaya göndermiş olduğu 9,4 ton ağırlığındaki Tiangong-1 uzay istasyonu dünya’ya düşüyor. Pekin’in kontrolü kaybetmesinin ardından uzay istasyonu düşüşe geçti. Çin’den İtalya’ya önemli uyarılar var. Bunun yanında Türkiye’ye de düşme ihtimalinden, Türkiye’ye de uyarılar geldi!

Çin tarafından 2011 yılında uzaya gönderilen Tiangong-1 (Cennet Sarayı-1)  ismindeki uzay istasyonuna 2013 yılından itibaren hiç bir astronot görev yapmamıştı. Bize gelen haberlere göre Pekin’in kontrolündeki Tiangong-1, dünya’ya doğru düşüşe geçti. Yetkililer tarafından halka önemli uyarılar yapıldı. Dünya’ya düşerse can ve mal kayıpları olabileceği vurgulandı. Halkın alt katlarda bulunması gerektiği, cam kenarlarından uzak durulması ve düşen uzay istasyonunun parçalarına halkın dokunmaması gerektiği söylendi.

İtalyan Sivil Savunma yönetiminin internet sitesinde hazırlanan özel bölümde, olası bir çarpma durumunda yapılması gerekenler 5 maddede sıralandı.

Sivil Savunma’nın açıklamasında, “Bu türden olayların ve Dünya’ya, özellikle de karaya çarpma vakalarının çok nadir görüldüğünü hatırlatırız. Dolayısıyla, bu tip olaylar karşısında alınacak korunma önlemleriyle ilgili uluslararası kodlar bulunmamaktadır. Bununla birlikte, potansiyel çarpma riski olan bölgelerdeki halkın korunma amacıyla faydalanabileceği bazı talimatlar hazırlamak mümkün” denildi ve bu talimatlar özetle şöyle sıralandı:

 

  • Düşen parçaların binaların çökmesine neden olma ihtimali düşük, bu nedenle kapalı binalar açık alanlardan daha güvenli sayılırlar. Pencerelerden ve camlı kapılardansa uzak durulması tavsiye edilir.
  • Parçalar binaların çatısına düşerse, çatıda ve hemen altındaki katlarda delinmeye yol açarak hasar yaratabilir. Bu nedenle binaların alt katlarının daha güvenli olduğu söylenebilir.
  • Olası bir çarpma durumunda binaların içinde yapısal açıdan en güvenli yerler, yığma binalar için alt katlardaki tonozların altı, taşıyıcı duvarlardaki kapı boşlukları; betonarme yapılarda ise kolonların ve duvarların yakınlarıdır.
  • Küçük parçaların Dünya’ya çarpmadan önce görülme ihtimali düşüktür.
  • Büyük ebattaki bazı parçaların sağlam kalması ve hidrazin maddesi içermesi mümkün. Genel olarak, düşen parçaları görenlerin bunlara dokunmaması, en 20 metre uzakta durması ve ilgili yetkililere haber vermesi tavsiye edilir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOK TIKLANANLAR