Kapat

Dünyanın En Güçlü Mıknatısı Üretildi!

Anasayfa
Teknoloji Haberleri Dünyanın En Güçlü Mıknatısı Üretildi!
Ulusal Yüksek Manyetik Alan Laboratuvarı, dünyanın en güçlü süper iletken mıknatısını geliştirdi. 32T olarak adlandırılan mıknatıs, önceki mıknatısa göre yüzde 33 ve buzdolabı mıknatıslarından ise binlerce kez daha güçlü.

Ulusal Yüksek Manyetik Alan Laboratuvarı (National MagLab), rekor kıracak gibi duruyor. Ağustos ayında ekip, 2014 yılında kaybettikten sonra “dünyanın en güçlü dirençli mıknatısı” unvanını geri kazandı. Project 11 mıknatısı, manyetik alan kuvvetinin bir birimi olan 41.4 teslas’a ulaştı. 8 Aralıkta yeni bir rekor kırmak için bir kez daha geri döndüler. Bu kez dünyanın en güçlü süper iletken mıknatısını geliştirdiler.

MagLab Tallahassee tesisinde yaratılan yeni süper-iletken mıknatıs, 32 teslaslık bir manyetik alan yarattı ve önceki mıknatısa göre yaklaşık % 33 daha güçlü hale geldi. Yeni mıknatısın adı ise “32T” Örnek vermek gerekirse 32T, buzdolaplarımızdaki mıknatıslardan 3000 kat daha güçlü. MagLab’a göre, geçen hafta yapılan dünya rekoru son 40 yılda yapılan en büyük iyileştirmeleri temsil ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOK TIKLANANLAR