Kapat

Facebook, Asılsız Haberleri Önlemek İçin Düğmeye Bastı!

Anasayfa
HABERLER Facebook, Asılsız Haberleri Önlemek İçin Düğmeye Bastı!

Son yıllarda ülkemizde ve dünyada oldukça yayılan asılsız (sahte) haberler yüzünden halk yanlış tarafa yönlendiriliyordu. Bunun üzerine Facebook yeni düzenlediği sistem ile Facebook kullanıcıları ile birlikte Facebook’ta bulunan tüm sahte haberleri kaldıracak!

“Kadir Has Üniversite”si iş birliği ile düzenlenen bu algoritmada kullanıcıların ne tür kriterlere dikkat ederek bir haberi şikayet edeceklerini de yardım sayfasında makalede yayınlandı. Haberleri şikayet etmeniz için herhangi bir doğrulanmış profil’e veya yüksek sayılı takipçi ve benzeri şeylere sahip olmanız gerekmiyor.

Şikayet edilen ve kaldırılan haber sahibine ne gibi yaptırımlar yapılacağı da maalesef yazılmıyor. Yayımlanan içeriğin hangi düzeyde sahte olduğuna göre kişi hakkında yasal işlem başlatılıp başlatılmayacağı ile ilgili bir bilgi şu anlık yayımlanmamış

Gelin birlikte Facebook’un ‘Asılsız Haberleri Tespit Etmek İçin İpuçları’ maddelerine bir göz atalım;

  1. Başlıklara şüpheyle yaklaşın. Çoğu zaman asılsız haberlerin, tamamı büyük harflerle yazılmış ve ünlem işareti eklenmiş dikkat çekici başlıkları vardır. Başlıktaki sarsıcı iddialar size inanılmaz geliyorsa, muhtemelen inanmamanız gerekir.
  2. İnternet adresine (URL) yakından bakın., taklit veya benzer görünümlü bir internet adresi (URL), asılsız bir haberi işaret ediyor olabilir. Pek çok asılsız haber sitesi, internet adresinde (URL) küçük değişiklikler yaparak gerçek haber kaynaklarını taklit etmektedir. Siteye giderek internet adresini (URL) gerçek kaynaklarla karşılaştırabilirsiniz.
  3. Kaynağı araştırın. Haberin, doğruluk konusunda itibarlı, güvendiğiniz bir kaynak tarafından yazıldığından emin olun. Haber tanımadığınız bir kuruluştan geliyorsa, daha fazla bilgi almak için “Hakkında” kısmına bakın.
  4. Yazı biçiminin olağandışı olup olmadığına dikkat edin. Pek çok asılsız haber sitesinde yazım hataları veya tuhaf sayfa düzenleri olur. Bunları görürseniz habere dikkat edin.
  5. Fotoğraflara dikkat edin. Asılsız haberler çoğu zaman üzerinde oynanmış görüntüler veya videolar içerir. Bazen fotoğraf gerçek olduğu halde bağlam dışında kullanılmış olabilir. Nereden geldiğini doğrulamak için fotoğrafı veya görüntüyü internette aratabilirsiniz.
  6. Tarihleri inceleyin. Asılsız haberlerdeki tarih ve saat çizgisi mantıksız olabilir veya olayların tarihleri değiştirilmiş olabilir.
  7. Kanıtları kontrol edin. Yazarın kaynaklarını kontrol ederek doğru olduklarından emin olun. Kanıt olmaması veya adı belirtilmeyen uzmanlara güvenilmesi haberin asılsız olduğunu işaret edebilir.
  8. Başka haber kaynaklarına bakın. Aynı haberi bildiren başka haber kaynağının olmaması, haberin asılsız olduğunu gösterebilir. Haber, güvendiğiniz birden fazla kaynak tarafından bildiriliyorsa, haberin doğru olma ihtimali daha yüksektir.
  9. Haber bir şaka mı? Bazen asılsız haberler ile mizahı veya hicvi ayırt etmek zor olabilir. Haber kaynağının parodi konusunda tanınmış olup olmadığını kontrol edin ve haberin detaylarından ve tonundan sadece eğlence amaçlı olup olmadığını anlamaya çalışın.
  10. Bazı haberler kasten yanlış bilgi içerir. Okuduğunuz haberler hakkında eleştirel bir yaklaşımla düşünün ve sadece güvenilir olduğunu bildiğiniz haberleri paylaşın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOK TIKLANANLAR