Kapat

Facebook İçin Kötü Haber: Facebook Kullanımı Düşüşte!

Anasayfa
HABERLER Facebook İçin Kötü Haber: Facebook Kullanımı Düşüşte!

Sosyal medyanın parçalarından biri olan Facebook, yapılan araştırmalar sonucunda Facebook kullanım oranı düştüğü belirlendi. Bundan bir kaç ay öncede Elon Musk Facebook’u protesto ederek sahip olduğu bir çok şirketin Facebook hesabını kapattırmıştı.

Gençler arasında aktif olarak kullanılmaya devam eden sosyal medya hayatımızın her alanına girmiş bulunmakta. Sosyal medya uygulamalarının çok olması nedeniyle bütün uygulamaları kullanmak zor oluyor. Özellikle gençler artık Facebook yerine Instagram, YouTube, Snapchat, Musical.ly gibi sosyal medya uygulamalarını tercih ediyor.

ABD merkezli ünlü araştırma ve düşünce kuruluşu olan Pew Araştırma Merkezi’nin yaptığı araştırma ile sosyal medyanın ilk kuruluşlarından olan Facebook, artık eskisi kadar popüler olmadığı anlaşıldı. Pew Araştırma Merkezi ABD’de yaşayan gençler arasında geniş kapsamlı bir anket yapıldı. Yapılan anketin sonucunda Facebook diğer sosyal medya uygulamalarının gerisinde kaldığı anlaşıldı.

Pew Araştırma Merkezi aynı araştırmayı 2015 yılında da yapmıştı. Yapmış olduğu araştırma sonucu gençlerin %71’i Facebook kullanırken, geri kalanı da Instagram ve Snapchat kullanıldığı ortaya çıkmıştı. Şimdi ise gençlerin %51’i Facebook, geri kalanı da YouTube, Instagram ve Snapchat kullanıyorlar. ABD’deki gençlerin  %85’i çoğunlukla YouTube’u kullandıkları ortaya çıktı.

Bu kullanım oranlar her geçen yıl azalacak gibi duruyor. Özellikle son aylarda çıkan “Facebook bizi dinliyor mu?” yaygarası kullanıcıları tedirgin etmişti. Elon Musk bile bu olayı protesto ederek Tesla, SpaceX gibi dünyaca ünlü kuruluşların Facebook hesabını kapatmıştı. Bunun üzerine bir çok kullanıcıda Facebook hesabını kapattı. Olaylar böyle devam ederse gelecek yıla doğru bu oran %5 kadar daha düşecek gibi gözüküyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOK TIKLANANLAR