Kapat

Facebook’un Kuzey Kutbundaki Veri Merkezi

Anasayfa
İncelemeler Facebook’un Kuzey Kutbundaki Veri Merkezi

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg tarafından yaptırılan, ABD dışındaki Facebook’un ilk veri merkezi.

Facebook, ABD’nin dışındaki ilk veri merkezini İsveç’in Lulea kasabasında açtı. Baltık Denizi’nin kuzeyinde kalan kasabada açılan tesis, Avrupa’nın sahip olduğu en büyük veri merkezlerinden bir olma özelliği taşıyor.
Bu veri merkezinin özelliklerine geçmeden önce veri merkezi ne diyenler için kısaca açıklayalım:
“Datacenter(Veri Merkezi),Veri Merkezleri çok büyük boyutlarda verinin toplanması, depolanması, işlenmesi ve dağıtılması amacıyla, bilgisayar ve ağ donanımlarının yoğun bir şekilde bir merkezde toplandığı yerlerdir.
Bu merkezler, web sitelerinin yayında olması ve saklanması, e-posta ve anlık ileti (instant messaging) gönderimi, bulut depolama ve uygulamaları/hizmetleri, e-ticaret işlemleri, çevrimiçi oyun topluluklarının ihtiyaç duyduğu hizmetlerin bir çatı altında toplanmasına  hizmet sunmaktadır.”

Facebook’un Kuzey Kutbu Tarafındaki Veri Merkezi

Facebook kurucusu ve aynı zamanda CEO’su olan Mark Zuckerberg, kurduğu veri merkezini kutba çok yakın bölgede olan İsveç’in Lulea kasabasında açmaya karar verdi.Facebook, Avrupa’daki kullanıcılar için ve sitenin performansını artırmak için Avrupa’ya yakın bölgede konumlandırmak istemiş. Bunun dışında ABD’nin 4 farklı yerinde de veri merkezi bulunmakta. Facebook, Kuzey Kutbunda yer alan veri merkezi için yedi yüz elli milyar dolar (750.000$) civarında olduğu söyleniyor.

 

 

Veri merkezinin konumu yaz ayalarında nadiren 25 santigrat dereceye ulaşmaktadır. Kışları ise donma sorunları için birçok önlem alınmıştır. Veri merkezinin konumu soğuk olmasına rağmen, Avrupa’daki kullanıcıların tüm yükünü kaldırmak için sunucuları soğutmak gerekiyor. Bu veri merkezi 6 futbol sahası büyüklüğünde buna özelde devasa soğutma sistemleri de bulunuyor. Soğutma sistemlerinin çoğu, dışarıdaki doğal soğuk havayı devasa fanları ile içeriye çekerek sunucuları soğutmaya çalışıyor.

Facebook’un kuzey kutbundaki veri merkezinde yaklaşık 150 kişi çalışıyor. Fotoğraflara baktığınızda koridorlarda insanlar yok. Bunun sebebi ise, sunucular dizayn edilirken sadeleştirme üzerinde dizayn edilmesidir. Her 25.000 sunucuya bir tane teknisyen ilgileniyor. Bu veri merkezi ortalama 650 metre uzunluğunda olduğu için çalışanlar ulaşım için scooter kullanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOK TIKLANANLAR