Kapat

Google, Çocuklara Doodle İle Kodlama Öğretecek

Anasayfa
İnternet Haberleri Google, Çocuklara Doodle İle Kodlama Öğretecek
Dünyanın en büyük arama motoru olan Google, Çocukların kodlamaya başlangıcından 50 yıl geçti ve bunu kutladığını belirtti. 50. Yıla özel google arama motorun tavşandan oyun yaptı. Kodlamanın çocuklar için ne kadar önemli olduğuna da vurgu yaptı.

 

 

Günümüzün bir parçası olan kodlama dillerini öğrenmek epey bir zaman alıyor. Şuan bu makaleyi okuyan kişiden sadece %30 (tahmini) civarı kodlama bilgisi olan bulunmakta. Şuan meslek liselerinde kodlama dili eğitimi veriliyor fakat biraz geç kalınıyor. Her şeyde kodlama bulunmakta. Kodlama artık günümüzün bir parçası olmuş durumda belki de bazımız bunun farkında bile değil.

 

Günümüz bilişim ve teknoloji çağı ve her geçen gün gelişmekte. Google işte bu yüzden kodlama dillerinin ne kadar önemli olduğuna baskı yapmış. Google arama motorunu açtığımızda karşımıza yukarıdaki resimden gelmekte ve üzerinde “Çocuklar 50 Yıldır Kodluyor” diye mesaj yazmakta. Oradaki resme tıkladığımızda karşımıza tavşandan yapılmış bir oyun geliyor. Öğretilen komutlarla ilerleyerek tavşanın en kısa şekilde havuçları nasıl yiyebileceğini bulmaya çalışıyorsunuz. Yani kısaca algoritma mantığını öğretiyor. Oyun 6 seviyeden oluşmakta ve giderek zorlaşıyor. Hem zekayı geliştirmek için hem de kodlama mantığını anlamak için.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOK TIKLANANLAR