Kapat

Google, Pentagon İle Beraber Yürüttüğü Askeri Yapay Zeka Projesini Bitiriyor!

Anasayfa
Teknoloji Haberleri Google, Pentagon İle Beraber Yürüttüğü Askeri Yapay Zeka Projesini Bitiriyor!

ABD medyasında çıkan haberlere göre Google çalışanlarının yaptığı eylemler sebebiyle ABD Savunma Bakanlığı Pentagon ile yürüttüğü askeri yapay zeka projesini iptal etme kararı aldı.

Teknoloji devlerinden Google, “Project Maven” isimli Amerikan ordusu için insansız hava araçlarının çektiği görüntüleri analiz etmesini sağlayacak yapay zeka üzerine çalışmalarını sürdürüyordu. Project Maven isimli yapay zekanın 8 milyon 6 bin dolar hacme sahip olduğu belirtiliyor. Google çalışanlarının projeye karşı bir imza kampanyası düzenleyerek şirketi “savaş ticaretinden” uzak durmaya çağırmıştı. Google çalışanlarının imza kampanyası başlatması üzerine kampanyaya 4 bin 600’den fazla çalışan katılmış, 13 çalışan da istifa etmişti. Google artan protestoların sonucunda Google Cloud şefi Diane Greene, yaptığı açıklamada ABD ordusu için yapmaya başladıkları projenin yılı sonunda süresi biten 18 aylık anlaşmayı yenilemeyeceklerini açıkladı.

Google’ın ABD ordusu için geliştirdiği yapay zeka projesine karşı çıkan çalışanların imzaladığı açık mektupta “Google’ın savaş işinde olmaması gerektiğine inanıyoruz. Bu nedenle, Project Maven’ın iptal edilmesini, ne Google’ın ne de diğer yüklenici tarafların, savaş teknolojileri geliştirmeyeceğine dair açık bir politika uygulamasını ve yayınlamasını istiyoruz” ifadelerine yer verilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOK TIKLANANLAR