Kapat

Google’ın URL Kısaltma Servisi Goo.gl Kapanıyor!

Anasayfa
HABERLER Google’ın URL Kısaltma Servisi Goo.gl Kapanıyor!

Uzun linkleri goo.gl formatına çevirerek kısaltan Google’ın URL servisi Goo.gl, nisan ayında kapanıyor. 2009 yılında açılan URL kısaltma servisi gelecek aydan itibaren hizmet dışı kalarak kapanacak.

Google tarafından 2009 yılında kullanıma sunduğu URL kısaltma servisi olan Goo.gl, 13 nisan 2018 tarihinden itibaren hizmet dışı kalarak kullanılmayacak. Google, geliştirici bloğundan yayınlanan açıklamada URL kısaltma servisinin kapatılacağı ifade edildi. Nisan ayı içerisinde kademeli olarak kapatılacak olan servisin kapanma nedeninin ise ilk kullanıma sunulduğu tarihten bugüne kullanıcıların içerik paylaşma biçiminde yaşanan değişiklikler gösterildi.

Daha önce link kısaltmış olan kullanıcılar 30 Mart 2019 tarihine kadar bu servisi kullanabilecek. Bu tarihten sonra servis tamamen kapanacak. Google, kullanıcıların o zamana kadar kısa bağlantıları konsol üzerinden yönetebileceğini söylüyor. Sistem tamamen kapatıldıktan sonra ise üretilen linkler halen çalışmaya devam edecek.

Google bu alandaki hizmetini sonlandırmayacak!

Ücretsiz bir şekilde hizmet veren URL kısaltma platformu goo.gl yerine  “Firebase Dinamik Bağlantılar” kullanıma sunulacak. Gelecek olan yeni sistemi kullanıcıları mobil uygulama içinde herhangi bir bölgeye götürebilen akıllı linkler olarak değerlendirebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOK TIKLANANLAR