Kapat

HP Yangın Riski Yüzünden Dizüstü Pillerini Geri Çağırıyor !

Anasayfa
Teknoloji Haberleri HP Yangın Riski Yüzünden Dizüstü Pillerini Geri Çağırıyor !
HP, yangın oluşturabilecek 50 bin adet dizüstü bilgisayarındaki pilleri geri çağırdı. Peki bu geri çağırmadan etkilenen modeller hangileri ?

HP, olası bir yüksek ısınma durumunda yangın oluşturabilecek 50 bin dizüstü bilgisayarların içine bulunan lityum iyon pillerini geri çağırdı. Şirketin yaptığı açıklamada, “Bu pillerin aşırı ısınma potansiyeline sahip olması, yangın veya yanık tehlikesi oluşturabilir. Bu nedenle, pilinizin etkilenip etkilenmediğini kontrol etmek son derece önemlidir” dedi.

Bilgisayarınızın pilini geri çağırıp, çağrılmadığını öğrenmek için HP Validation Utility yazılımını çalıştırmalısınız. Pilin değiştirilmesi gerekiyorsa, sıfırlanıp değiştirilene kadar şarj edilmesini önleyecek olan Aygıtı Pil Güvenli Moduna alacak bir güncelleştirme yüklenmeli.

Bu güncelleme, tüketicilerin yeni bir pil beklerken bilgisayarları AC gücüyle kullanmaya devam etmelerini sağlıyor. Etkilenen modellerin çoğundaki piller kullanıcı tarafından değiştirilmiyor, HP değiştirmeyi kendi teknisyenleri aracılığıyla gerçekleştiriyor.

Etkilenen modellerin Aralık 2015 – Aralık 2017 tarihleri arasında dünya genelinde satılan belirli ProBook 64x (G2 ve G3), ProBook 65x (G2 ve G3), x360 310 G2, HP ENVY m6, Pavilion x360, 11 serisi dizüstü bilgisayarlar ve ZBook (17 G3, 17 G4 ve Studio G3) modelleri olduğu belirtiliyor. Kanada’da ise bu modellerden 2.600 adet satıldı.

Eskiden Samsung Note7 modelinde de pil sorunu ile karşılaşmıştık. Bunun üzerine teknoloji şirketleri batarya konusuna çok hassaslık ile yaklaşıyor. HP pil sorununu kabul ederek geri çağırma konusuna büyük önem ve titizlik gösteriyor. Şirket, yaşanan pil sorunu nedeniyle şimdiye kadar kimseye zarar gelmediğini belirtti.

Pillerin geri çağırma durumu Türkiye’de geçerli olup olmadığı belli değil ve herhangi bir açıklama yapılmadı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOK TIKLANANLAR