Kapat

İBB’nin Şişe Karşılığı İstanbulKart Bakiyesi Ücretleri Açıklandı!

Anasayfa
HABERLER İBB’nin Şişe Karşılığı İstanbulKart Bakiyesi Ücretleri Açıklandı!

Bir önce ki haberimizde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin şişe karşılığı istanbulkart sahiplerine bakiye vereceğini belirtmiştik. Bu haberimizde ise açıklanan ücret listesini sizlerle paylaşıyoruz.

İstanbul nüfusu 30 milyonu aşkın bir şehir ve İstanbul Büyük Şehir Belediyesi, Türkiye’nin 81 ilinde geçerli olması planlanılan pet şişe ve alüminyum içecek kutuları atıkları ile ulaşım kartlarına kredi hediyesi yapılmasını sağlayan “Akıllı Geri Dönüşüm Konteyneri” makinelerini tanıttı. Konteynerlera atılacak olan geri dönüşüm atıkları ile karşılığında İstanbulkart’ınza verilecek kredi hediyesinin ücretleri de tanıtımda açıklandı.

Konunun başını bilmiyorsanız aşağıda ki içeriğe bir göz atıp tekrar gelmenizi tavsiye ederiz.

“Atıklar akıllı konteynere, bedeli İstanbulkart’a” sloganı ile gerçekleştiren tanıtımda, pet ve alüminyum içecek şişelerinin İstanbulkart’a para hediyesi olarak dönüşmesinin detayları açıklandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atık Yönetim Müdürlüğü ve iştirak şirketi İSBAK’ın akıllı konteyner projesine göre, İstanbulkartı’nı okutup akıllı konteynerlere kullanılmış pet ve alüminyum şişe atanlar, geri dönüşüme kazandırdıkları atık karşılığında İstanbulkart’larına belli bir miktar bakiye kazanacak. Böylece şu anda sayısı 30 milyonu aşan ve “Türkiyekart” olarak da kullanılması hedeflenen İstanbulkart’lar, pet ve alüminyum şişelerle dolum yapacak, böylelikle çevreyi korumaya bir yerden başlanmış olunacak.

İlk olarak metro istasyonlarında ve pilot okullara yerleşim yapılacak.

Şu an 10 adet olan ve 1 ay sonra sayısı 100’e çıkacak olan konteynerler, ilk önce metro istasyonlarına ve seçilen pilot okullara yerleştirilecek. Okullara yerleştirilecek konteynerlerle ilköğretim çağındaki çocuklarımıza toplumsal sorumluluk ve çevre bilinci aşılamak amaçlanıyor. Böylelikle geleceğe akıllı ve çevreci bireyler yetiştirilecek.

Tanıtımda geri dönüşüm amaçlı atılacak şişeler karşılığında İstanbulkart sahiplerine verilecek kredi hediyelerinin miktarlarını açıklayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Uysal, konteynerlere 0.33, 0.5, 1.5 litrelik atılan pet şişe, 0.33 ve 0,5 litrelik alüminyum metal kutu atıldığını söyledi ve şöyle devam etti:

“Bu makine, pet şişeler ve alüminyum metal kutular olmak üzere iki grubu toplayabiliyor. 10 gramlık 0,33 litrelik petlerimiz atıldığı zaman İstanbulkart sahibine 2 kuruş, 16 gramlık 0,5 litrelik pet şişeye 3 kuruş, 32 gramlık 1 litrelik pet şişeye 6 kuruş, 45 gramlık 1,5 litrelik pet şişeye 9 kuruş olmak üzere para yüklüyor. 12 gramlık 0,33 litrelik alüminyum içecek kutusuna 7 kuruş, 16 gramlık 0,5 litrelik alüminyum kutuya 9 kuruş olmak üzere para yüklüyoruz. Bu parayı İstanbulkart adına her kullanabildiği yerde kullanabilir. İstanbulkart’ın daha sonraki süreçlerde değişik kullanım alanları olacağı gibi, şu anda da sadece ulaşım değil değişik kullanım alanları oluyor. İstanbulkart’ın her kullanım şeklinde bu ücretler kullanılabiliyor.”

Gelen ve atıkları atan her vatandaşı, her kartı takip edebilen bir altyapı olduğunu söyleyen Başkan Uysal, konteynerlere geri dönüşüm atıklarını atanların farklı ücretsiz tiyatro biletleri, sosyal tesisler için indirim verileceğini belirtti:

“Ayda, haftada, toplamda kaç tane attı? Bunları da takip edebiliyor. Bu pilot uygulama aşaması. Onlara da büyükşehir belediye hizmetlerinden öncelikli veya indirimli istifade etme şeklinde de çalışmalarımız olacak. Örnek olarak söylüyorum, 50-100 pet şişe atanlar şehir tiyatrolarımızdan ücretsiz bile alabilme, sosyal tesislerimizden indirimli yemek yiyebilmek gibi İBB’nin değişik hizmetlerinden de öncelikli, indirimli olarak istifade etme imkanına kavuşacaklar.”

Kaynak: Onedio

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOK TIKLANANLAR