Kapat

İstanbul’da Şarbon Paniği! Şarbon Hastalığı Nedir?

Anasayfa
HABERLER İstanbul’da Şarbon Paniği! Şarbon Hastalığı Nedir?

Son Dakika… İstanbul’da şarbon paniği yaşandı. 22 kişi hastaneye akın etti. Bakan Bekir Pekdemir ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Şarbon hastalığı nedir? Şarbon Ölümcül mü?

Bakırköy Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne şarbon hastalığı şüphesiyle çok sayıda kişi başvurdu. Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne 9 kişinin yedikleri etin renk değiştirmesi sonucunda şüphelenerek hastaneye başvurdukları belirtildi.

Bakan Pakdemir’den Açıklama Geldi

Konuyla ilgili Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’den açıklama geldi. Pakdemirli, “22 kişi şarbon şüphesiyle başvuru yaptı, 14’ü taburcu oldu, 4 kişi de tedavi altında. Bu vatandaşların tedavileri sürüyor. Hayvanın alındığı işletme karantinaya alındı. İşletmenin 10 kilometre etrafında bulunan 3500 hayvan aşılanacak. Aşı çok hızlı etki gösterdiği için bölgede başka şarbon vakası görmeyi beklemiyoruz. Şarbon vakaları zaman zaman görülüyor. 2018’de 5 ülkede bu vaka görüldü, görülmeye de devam edecek. Şu an için her şey yolunda vatandaşlarımız gönül rahatlığıyla et yiyebilirler” ifadelerini kullandı.

Bakan Fahrettin Koca’dan Açıklama Geldi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hastaneye başvuranların 6’sında şüpheli hafif deri lezyonları görüldüğünü belirterek, “Şarbon hastalığının bu türü tehlike oluşturmaz, tedavi edilebilir” dedi.

ŞARBON HASTALIĞI NEDİR?

Bakteriyel bir hastalık olan şarbon, ot yiyen hayvanlardan insanlara temas yolu ile geçen ve kimi zaman ölümle sonuçlanabilen bir hastalıktır. Şarbon hastalığının mikrobu Bacillus antracis denen bir bakteridir. Toprakta ve meralarda bulunabilen bu bakteri temas durumunda bulaşabileceği gibi solunum yolu ile bulaşması durumunda oldukça tehlikelidir. Bunu önlemek için bir aşı geliştirilmiştir. Bu aşının % 90’ın üzerinde koruyucu olduğu tahmin edilmektedir.

Kaynak: Sözcü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOK TIKLANANLAR