Kapat

James Webb Teleskobu’nun Fırlatılma Tarihi 2020’ye Ertelendi!

Anasayfa
HABERLER James Webb Teleskobu’nun Fırlatılma Tarihi 2020’ye Ertelendi!

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi(Nasa), Hubble Uzay Teleskobu’nun yerini alması için ürettiği James Webb Uzay Teleskobu’nun fırlatılış tarihi Mayıs 2020’ye ertelendi.

Nasa tarafından Nisan 1990’da STS-31 görevi esnasında uzay mekiği Discovery tarafından Dünya etrafındaki yörüngesine taşınan uzay teleskobu olan Hubble Uzay Teleskobu’nun yerini alacak olan James Webb Uzay Teleskobu’nun fırlatılış tarihi ertelendi. NASA’dan yapılan açıklamada, teleskopta tamamlanması gereken görevlerle ilgili yürütülen bağımsız araştırma sonucu, önümüzdeki sene fırlatılması beklenen James Webb Uzay Teleskobu’nun Mayıs 2020’ye ertelendiği belirtildi. Uzayın derinlikliklerini keşfetmek için geliştirilen James Webb Uzay Teleskobu dünya dışı yaşamın keşfinde de etkili olması bekleniyor.

NASA araştırmacılarından Thomas Zurbuchen telekonferansla yaptığı açıklamada, NASA’nın işin boyutunu tam kestiremediğini, bu kadar kompleks bir makine için kestirme yollar olmayacağını vurguladı. Nasa tarafından 1996 yılında geliştirilmeye başlanan James Webb teleskobunun ilk etapta 1 ile 3,5 milyar dolar arasından bir bütçeyle üretilmesi tahmin edilmişti. Ancak 2000’li yılların başına geldiğimizde teleskop için 4,5 milyar dolarlık harcama yapıldı. Teleskop için 2020 yılına kadar 8 milyar dolarlık harcama yapılacağı belirtildi.

Dünya’dan 1.6 milyon kilometre uzakta Güneş’in etrafındaki yörüngede dönecek olan James Webb Uzay Teleskobu astronotların kolaylıkla ziyaret ettiği Hubble’ın aksine ziyaret etmek mümkün olmayacak. James Webb Uzay Teleskobu’nun mercekleri Hubble’dan tam 3 kat büyük merceklere sahip olacak ve Hubble’dan şuana kadar elde eline verilerden 100 kat daha fazla veri elde edecek.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOK TIKLANANLAR