Kapat

Klavyeniz, Tuvaletten 400 Kat Daha Kirli! Peki Klavyenizi Nasıl Temizleyebilirsiniz?

Anasayfa
Nasıl Yapılır Klavyeniz, Tuvaletten 400 Kat Daha Kirli! Peki Klavyenizi Nasıl Temizleyebilirsiniz?

Bilgisayar klavyeniz muhtemelen klozet kapağından daha kirli. Klavyelerdeki çoğu bakteri eller ya da parmak uçlardan bulaşıyor. Peki klavyenizi ne sıklıkta temizlemelisiniz? Nasıl Temizlemelisiniz?

Son dönemlerde yapılan bir çalışma ve araştırma sonucu, hemen hemen çoğumuzun her gün kullandığı klavyeler, klozet kapağındaki bir kirden 400 kat daha fazla kir olduğu açıklandı. Klozet kapakları, baş parmağınız kadar alanda ortalama 50 bakteri içeriyor. Çoğu bilim insanı da klavyelerin klozetlerden daha tehlikeli bakteri türlerini içerdiğini savunuyor. Klavyelerde MRSA gibi Staphylococcus, Streptococcus gibi bakteriler bulunabiliyor.

Klavyelerdeki kir oranı, ne sıklıkla bilgisayarı kullandığımıza bağlı olarak değişmekte. Öncelikle bilgisayarı her gün kullanan birisi isek ve her gün özene özene klavyemizi temizlemiyorsak %500 klavyemizde bakteri olma olasılığı bulunuyor.  Çoğumuz bilgisayar başında yemek yiyoruz, hapşırıyor, öksürüyoruz ve ellerimizi yıkamadan onlara tutuyoruz.

Klavyenizi Ne Sıklıkla Temizlemelisiniz?

Çoğu uzmanlar, herkesin en az haftada bir kez masalarını ve klavyelerini silmesi gerektiğini kabul ediyor. Ulusal sağlık Araştırmaları Merkezi’ndeki (NCHR) doktorlar ve hemşireler,  en azından günde bir kez olmak üzere, klavyelerinin dezenfekte edilmesi gerektiğini söylüyor. NCHR, bu temizliğin ise özellikle grip mevsiminde yapılması ve kullanımlardan sonra ellerimizi yıkamamız gerektiğini söylüyorlar.

Klavyemizi Nasıl Temizlememiz Gerekiyor?

Bilgisayarınız ve klavyenizi temizlemek için o kadar çok uğraş gerektirecek bir şey yoktur. Öncelikle, bilgisayarı dezenfekte etmeye başlamadan önce bilgisayarı kapatın ve fişini çekin. Daha sonra klavyede sıkışmış kırıntıları veya kumları temizleyin. Uzmanlar su veya Alkol ile mikrofiber bir bez kullanarak temizlik işleminin yapılmasını söylüyor. Anahtarlar arasını temizlemek için alkol içine batırılmış kulak çubuğu da kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOK TIKLANANLAR