Kapat

Kolunuzu Dokunmatik Bir Ekrana Döndüren Akıllı Saat: LumiWatch

Anasayfa
Teknoloji Haberleri Kolunuzu Dokunmatik Bir Ekrana Döndüren Akıllı Saat: LumiWatch

Carnegie Mellon Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, akıllı saat üzerindeki araştırmalar ve geliştirmeler sonucunda kolunuzu dokunmatik bir ekrana çevirebilen LumiWatch ismindeki akıllı saatin prototipini geliştirmeyi başardı. Peki LumiWatch Nasıl Çalışıyor?

LumiWatch’ta kullanan kişinin kolunu akıllı telefon boyutlarındaki bir dokunmatik ekrana dönüştürebilen yerleşik bir projektör bulunuyor. Projektörle kullanıcının koluna interaktif bir alan yansıtılıyor. Saatin kilidini açmak için sola kaydırmanız yeterli, uygulamalar kolunuz boyunca görüntüleniyor. Saat, 40 santimetrekare kadar büyüklüğünde bir arabirim oluşturabilir. Bu da demek oluyor ki diğer akıllı saatlere göre 5 kat daha büyük.

LumiWatch, projektör, derinlik sensörü, batarya ve metal muhafazadan oluşuyor. Projektör kırmızı, mavi ve yeşil yani RGB renkler olmak üzere üç renkli lazer kullanıyor. Projeksiyon açık havada görülmesi için yeterince parlak. LumiWatch, 15 saatlik lümen, sürekli 2D parmak izleme, Qualcomm 1.2 Ghz dört çekirdekli işlemci, 768MB RAM, 4GB bellek, Bluetooth, Wi-Fi ve 740 mAh lityum iyon pile sahip. Android 5.1 ile çalışıyor. Araştırmacılar aralıklı kullanımla pilin bütün gün gidebileceğini söylüyor.

Carnegie Mellon Üniversitesi’ndeki Araştırmacılar, “Uygulamanın benimsenmesi için engeller devam etse de, çalışmamızın ilk fonksiyonel projeksiyonlu akıllı saat sistemini gösterdiğine ve teknolojide önemli bir ilerleme sağladığına inanıyoruz. Bu engellerden bazıları, arabirimi bir kol gibi bir yere yansıtmanın zorluğu. Çünkü tamamen düz değil. Genellikle bozulma ile sonuçlanıyor. Bu nedenle saat, kullanıcının mekanizmanın kilidini açmak için sola doğru kaydırdığından algılama yapıyor. Ardından, arabirimin kullanılabilmesi için projeksiyon açısını kalibre etmek ve optimize etmek için kullanıcının parmağını izliyor.” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOK TIKLANANLAR