Kapat

Mark Zuckerberg’den Açıklama: Facebook Telefonların Mikrofonundan Bizi Dinliyor mu?

Anasayfa
HABERLER Mark Zuckerberg’den Açıklama: Facebook Telefonların Mikrofonundan Bizi Dinliyor mu?

Mark Zuckerberg, Facebook telefonların mikrofonundan bizleri dinliyor iddiasına bir açıklık getirdi. Daha önce bu skandal 2016 yılında gündeme gelmişti ve Zuckerberg bu konu hakkında açıklama yapmıştı. Yaptığı açıklamayı yineleyerek gelen iddiaları reddetti.

Facebook’un uygulaması üzerinden kendi kullandığımız telefonun mikrofonu sayesinde bizleri dinliyor iddiası tekrardan ortaya çıktı. Gizlice telefon mikrofonlarıyla ses kaydettiğine dair şüphelere Mark Zuckerberg, açıklık getirdi.   Zuckerberg, şirketin ilk olarak bu konuda 2016 yılında yaptığı açıklamayı yineleyerek bu iddiaları reddetti.

Facebook kurucusu ve Üst Yöneticisi (CEO) Mark  Zuckerberg, şirketin veri sızıntısı skandalıyla ilgili ABD Senatosunda ifade verdi. Zuckerberg: “Facebook’un veri sızıntısını önlemek için yeteri kadar çaba  sarf etmedik. Şirket, kullanıcılara karşı sorumluluğu için geniş bir bakış açısı almadı. Bu büyük bir hataydı. Benim hatamdı ve özür dilerim” dedi.

Senato üyesi Gary Peters’ın ses kaydına yönelik yönelttiği soru şuydu: “Evet veya hayır olarak cevap verin, Facebook kullanıcılar hakkındaki kişisel bilgileri zenginleştirmek adına mobil cihazlarda bulunan ses cihazını kullanıyor mu?” Mark Zuckerberg’in soruya “Hayır” şekilde cevap verdi.

Zuckerberg, kullanıcıların Facebook’ta paylaşmak için telefonlarına kaydettikleri videolar ile ses dosyalarına ulaşabildikleri ancak aksi halde mikrofona bir erişimin söz konusu olmadığını ifade etti. Peters, “Umarım bu açıklama aldığım duyumların büyük bir kısmını dağıtır.” dedi.

Zuckerberg’in yaptığı açıklamanın tam metni ise şöyle: “Senator, bu konuyu açıklığa kavuşturmama müsaade edin, mikrofonunuz üzerinden neler olduğunu dinlediğimize ve bunu reklamlar için kullandığımıza dair etrafta dolaşan bir komplo teorisinden bahsediyorsunuz . Net olmak gerekirse, biz insanların cihazlarından video çekmesini ve paylaşmasını sağlıyoruz ve videoların sesi varsa siz videoyu kaydederken ona erişebiliyoruz, böylece videonuzun sesi olduğundan emin olarak daha iyi bir hizmet veriyoruz fakat bu konunun oldukça net olduğunu düşünüyorum. Ama yine de bu konuda eksiksiz bir açıklama yaptığımdan emin olmak istedim.

Zuckerberg, konuşmasında, Facebook’un veri sızıntısını önlemek için  yeteri kadar çaba sarf etmediğini kaydederek şirketin yarattığı araçların zarar  için kullanıldığına, bu zararların arasında da sahte haberler, seçimlere yabancı  müdahale ve nefret konuşmalarının yer aldığı bilgisini paylaştı.

Şirketin kullanıcılara karşı sorumluluğu için geniş bir bakış açısı  almadığını ifade eden Zuckerberg, “Bu büyük bir hataydı. Benim hatamdı ve özür  dilerim.” dedi.

Zuckerberg, Cambridge Analytica olayında insanların bilgilerini  korumakta başarısız olduklarını kabul ederek sosyal paylaşım sitesinin şu anda  büyük verilere erişimi olan bütün uygulamaları inceleyen bir soruşturma  yürüttüğünü vurguladı.

Kaynak: Milliyet

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOK TIKLANANLAR