Kapat

MARS’ın Yer Altına Bakmak Daha Mantıklı Olabilir

Anasayfa
Teknoloji Haberleri MARS’ın Yer Altına Bakmak Daha Mantıklı Olabilir
Mars’ın yüzeyi yaşam kalıntılarını incelemek ve yaşam var mı sorunu araştırmak için uygun yer olmayabilir. Belki de yaşam var olup olmadığını öğrenmek için yer altına bakmamız lazımdır. Çünkü Mars’ın yer altında önemli kaynaklar var.

Mars’da araştırma yapan bir çok uzay şirketi Mars’ı soğuk, kuru bir gezegen olduğunu biliyor ve bizde bu şekilde biliyoruz. Ancak bir zamanlar Mars’da Dünya gibi yaşamın olduğu bir yerdi. Kızıl Gezegen’in yeryüzünde bulunan kurumuş su alanları eskiden orada hayatın olduğunu birer kanıtı. Antik Mars, günümüzde bir çok uzay meraklısının göz odağı olmuştur. Elon Musk bile Mars’a gitmeye hazırlanıyor. Geoscience adlı bir dergide yayımlanan makaleye göre Mars’ta yaşam aramak için yeryüzüne bakmak en uygun yer olmayabilir.

Yazıya göre, “Dünyadaki yaşamın kökeni hakkında ne kadar az şey anladığımız göz önüne alındığında, yaşam belirtileri aramak için daha geniş bir plan hazırlamak mantıklı.” Hidrotermal sistemlere ev sahipliği yapmış olabilecek alanlara bakarak, gezegen yüzeyinin değilde altına bakılması öneriliyor.

Araştırmacılar, “Mars bir Dünya değil, hayatın nasıl geliştiğine ve hayatın muhtemel kanıtlarına ilişkin bakış açımız değişmeli. Çünkü yaşamı dünyadaki fotosentez koşullarına göre arıyoruz.” diye belirtti.

Araştırmacılar, “Mars, tarihinin büyük kısmı için soğuk, kurak, oksitleyici ve genellikle sıcak özelliklere  sahip olabilir. Ancak yakın yüzeydeki ya da yer altı yüzeyindeki hidrotermal koşullar daha temiz olabilirdi.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOK TIKLANANLAR