Kapat

NASA 46 Yıllık Bir Aradan Sonra Ay’a Tekrar Astronot Gönderecek!

Anasayfa
Uzay Haberleri NASA 46 Yıllık Bir Aradan Sonra Ay’a Tekrar Astronot Gönderecek!

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), ABD’nin uzay şirketleriyle ticari geliştirmek için Ay’a yeniden insanlı uzay aracı fırlatmaya hazırlandıklarını duyurdu.

En son 1972 yılında astronot gönderen NASA 46 yıl sonra tekrar Ay’a astronot göndermeye hazırlanıyor. ABD Başkanı Donald Trump geçtiğimiz aylarda tekrardan uzaya astronot gönderileceğinin sinyalini vermişti ve aya yeniden astronot gönderilmesi için talimat vermişti. NASA’nın Perşembe günü yaptığı açıklamada astronotlar için Ay’ın yüzeyinde ABD’nin gelecek uzay keşifleri için gereken bilim ve teknoloji araçlarını kurmak temel amacımız ifadesi kullanıldı. NASA, 2019 yılına kadar Ay üzerinde bazı robotik uzay görevleri gerçekleştirecek ve insan keşifleri için hazırlanacak. Bir sonraki aşamada Ay’a insanlı uzay aracı gönderilecek.

NASA’nın Bilim Görevleri Müdürlüğü’nün yöneticisi Dennis Andrucyk yaptığı açıklamada :”Gelecekte Ay’a Ticari Taşıma Hizmetleri’nin (CLPS) görevleri için uzay araçlarının inebileceği alanlarla ilgili de bilimsel veriler sağlanacak. Böylece NASA da Ay ortamını daha iyi tanıyacak.” ifadelerini kullandı.

“NASA 46 Yıllık Bir Aradan Sonra Ay’a Tekrar Astronot Gönderecek!” üzerine 1 yorum

  1. Tarık says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOK TIKLANANLAR