Kapat

NASA, Mars’a Yer Yüzünü İncelemek İçin Drone Gönderecek

Anasayfa
Uzay Haberleri NASA, Mars’a Yer Yüzünü İncelemek İçin Drone Gönderecek

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), Mars’ın yüzeyini daha iyi ve kuş bakışı görmek için 2020 yılında Mars’a drone göndereceğini açıkladı.

NASA, daha önce Mars’ın yüzeyinde gitmesi için tekerlekler ile hareket eden robotlar göndermişti. Bu robotlar, Mars’ın yüzeyinde taş, toprak gibi çeşitli materyallerden parçalar alarak araştırma yapıyor ve Mars’ın çeşitli bölgelerinde hava durumunu ölçerek bunları dünyaya iletiyor. Bunun sonucunda Mars’da yaşam olabilir mi? sorusunu cevaplamaya çalışıyor.

Mars’ın yüzeyini kuş bakışı olarak görmek için küçük ve hafif bir drone göndermeyi planlıyor. NASA, Mars’ın yüzeyini kuş bakışı görmek için ilk başta balon göndermeyi düşündü fakat balon çok büyük ve havadan çok hafif olacağı için zorluk çıkaracaktı. Bunun yerinde küçük ve balondan ağır, büyük olacak bir drone göndermeye karar verdi.

Bir beyzbol topu büyüklüğünde tasarlanan drone, ağırlığının 1,8 kg civarında olacak. NASA, dört yıl boyunca bur helikopterin üzerinde çalışacak. Dünya’nın atmosferinden 100 kat daha ince olan Mars’ın atmosferi için özellikle tasarlandı. NASA, drone’u 2020 yılında Mars’a gönderecek.

Daha Önce Venüs’e Balon Gönderilmişti!

1980’lerde Sovyetler Birliği’nden bilim insanları Venüs gezegeninin atmosferine yeryüzünü inceleme amaçlı iki balon fırlatmıştı. O zamandan bu zamana kadar hiç bir hava aracı başka gezegene gönderilmedi.

10 Kat Güçlü Pervaneler

NASA’nın Göndereceği drone (helikopter), dünyadaki helikopterlerden 10 kat daha güçlü olacak şekilde tasarlandı. Aslında drone’dan kasıt helikopter’in 10 kat üstündeki güçte çalışıyor. Bu helikopterin içinde bir sürücüsü olmadığından drone denmekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOK TIKLANANLAR