Kapat

NASA, Plüton’da Dünyadakine Çok Benzeyen Metan Kumları Keşfetti

Anasayfa
HABERLER NASA, Plüton’da Dünyadakine Çok Benzeyen Metan Kumları Keşfetti

NASA, Plüton’da yaptığı araştırmalar sonucunda donmuş metan kumları keşfetti. Keşfedilen metan kumları dünyadakine çok benzer. Plüton’un yüzeyinde daha birçok benzer kalıntı olduğuna inanılıyor.

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) Plüton’un yüzeyinde yaptığı araştırmalar sonucu dünyadakine çok benzeyen donmuş metan kumlarını keşfetti. Üstelik Plüton’un atmosfer inceliği nedeniyle dünyadaki çölleri hatırlatan bir jeolojik yapıya sahip olması gök bilimcileri şaşkına uğrattı. NASA’ya ait olan New Horizons uzay aracının yakaladığı görüntüler Science bilim dergisinde yayınlandı.

NASA’nın New Horizons uzay aracı araştırmalar için 10 süren bir yolculuk yapmakta. New Horizons, 2015’te saatte 58,536 km hızla Plüton’un yakınından geçmişti. Geçiş sırasında Plüton’un fotoğraflarını çeken New Horizons aracı dünyaya göndermişti. Bu görüntülerin incelenmesi sonucunda dünyadakine çok benzeyen donmuş metan kumları bulundu.

2015 yılında Plymouth Üniversitesindeki araştırmacılar tarafından incelenmiş ve bu çalışma sonucunda Plüton gezegeninde metan gazının hakim olduğu ifade edilmişti. Sadece metan kumları değil birçok doğal olaylarında dünyadakine benzediğini belirtmekte fayda var. Plüton’da rüzgarın 25 mil esmesi dünyadaki rüzgar esintilerini anımsatıyor. Plüton’da ki kum tepeleri dünyadaki tepeleri yine aynı şekilde anımsatmakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOK TIKLANANLAR