Kapat

NASA’dan Korkunç Uyarı! Dev Buz Parçası

Anasayfa
Uzay Haberleri NASA’dan Korkunç Uyarı! Dev Buz Parçası

NASA tarafından Antarktika’dan trilyon ton ağırlığında dev bir buz dağının koptuğu belirtildi. NASA yetkilileri, kutuplarda kopan buzdağı kütlesinin bugüne kadarki en büyük üçüncü buzdağı olduğunu dile getirerek uyarılarda bulundu.

Dünyanın merkezinden kutuplara doğru gidildikçe hava sıcaklığı düşmekte ve kutuplarda her yer buz kütleleri ile dolu. Küresel ısınma ile buradaki buz kütleleri kırılıp, eriyip okyanusda ki suyun seviyesini arttırmakta. Bu da bizden sonraki nesillerin yaşam alanları gittikçe azalıyor demek.

NASA’nın uzun zamandır araştırma yaptığı, Antarktika’daki Larsen buz sahanlığı incelemesinin sonuçlarını paylaştı. Geçtiğimiz temmuz ayında buz sahanlığından trilyon ton ağırlığında dev bir buzdağı koptu. Sputnik’in haberine göre uzmanlar, A-68 kod adı verilen buzdağının B-15 ve C19A ile birlikte bugüne kadar keşfedilen en büyük buzdağı olarak tarihe geçtiğini kaydetti. Kalınlığı en az 190 metre, su üstünde kalan kısmın yüksekliği ise yaklaşık 30 metre olan süper buz kütlesinin hareketi, bilim insanlarının yanısıra denizcileri de endişelendiriyor.

“NASA’dan Korkunç Uyarı! Dev Buz Parçası” üzerine 1 yorum

  1. Anıl says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOK TIKLANANLAR