Kapat

Pentagon, Şüpheli Araçları Radyo Frekansı İle Durdurabilecek!

Anasayfa
HABERLER Pentagon, Şüpheli Araçları Radyo Frekansı İle Durdurabilecek!

ABD’de araçlı terör olayları artmaya devam ediyor. ABD Savunma Bakanlığı tarafından geliştirilen yeni teknoloji ile şüpheli bir aracı hedefine ulaşmadan devre dışı bırakabilecek. Yeni silah, 50 ile 100 metre arasındaki araçları durdurabilecek.

Bildiğimiz üzere ABD’de polis şiddeti çok yaygın olan bir şey ve sonucu ölüme gitmekte. Bu şiddeti en az seviyeye getirmek için Pentagon’un Ortak Öldürücü Olmayan Silahlar Programı (oint Non-Lethal Weapons Program – JNLWD) olarak adlandırılan ekibi şüpheli bir arabayı hedefine ulaşmadan devre dışı bırakabilecek bir teknoloji üzerinde çalışmaya başladı. Radyo frekans silahı, sivilleri hedef alan araçları saniyeler içinde tek tuşla durdurabilmeyi hedefliyor.

Peki Radyo Frekanslı Silah Nasıl Çalışıyor?

Bu tür bir şiddeti ve diğer araç saldırılarını önlemek için, Pentagon’un radyo frekanslı araç durdurucu silahı, bir araca yüksek güçlü mikrodalga ışınları göndererek elektrik bileşenlerini ve motor kontrolünü devre dışı bırakıyor.

Radyo frekanslı silahın mobil ve yerleşik iki farklı modeli bulunuyor. Mobil olan 50 metre, yerleşik olan ise 100 metre aralığındaki araçları etkisiz hale getirebiliyor. İkincisi, özellikle marketler ve alışveriş merkezleri gibi popüler şehir bölgelerinde gerçekleşen saldırıları önlemede kullanılabilir. Halka açık kamusal alanların güvenliği konusunda faydalı olacaklar.

Dünyanın bir çok yerinde özellikle kalabalık olan yerlerde araç bazlı saldırılar artmaya başladı. Yeni geliştirilen silah bu saldırıları önleme hedefinde. Türkiye’nin bu teknolojiyi kullanıp kullanmayacağı daha belli değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOK TIKLANANLAR