Kapat

RTÜK, YouTube İçerik Oluşturucularından Aylık Lisans Ücreti Alacak !

Anasayfa
İnternet Haberleri RTÜK, YouTube İçerik Oluşturucularından Aylık Lisans Ücreti Alacak !
Geçtiğimiz haftalarda ilk haberini paylaştığımız “RTÜK Sosyal Medya’ya Darbe Yapmaya Gümbür Gümbür Geliyor !” haberinde RTÜK’ün sosyal medyada ne denli ve nasıl bir türde denetim yapacağından detaylıca bahsetmiştik bu makalemizde ise RTÜK’ün Sosyal medya üzerinden yayın yapan herkesten alacağı lisans ücretine değineceğiz.

RTÜK’ün internet üzerinden yapılan her yayını (YouTube, Netflix, Spotify, Dailymotion, Facebook, Twitter ve bir çok medya siteleri) detaylıca takip edeceğini ve RTÜK kurallarına aykırı gelen her yayın için ceza kesileceğini diğer makalemizde detaylı olarak bahsetmiştik fakat ne yazık ki RTÜK bu sefer bu yayınlar için lisans ücreti almayı zorunlu kılacak !

Aylık 20 Bin Türk Lirası karşılığında internet üzerinden yapılan her yayın için lisans almak zorunlu hale getirilecek her ne kadar RTÜK bu konuda haksız kazanç elde edip yaptığı sosyal medyayı denetleme eylemenin sosyal medya ve internet kullanımının özgürlüğüne darbe olarak nitelendirilse de RTÜK er yada geç bu kararından vazgeçecektir.

İnternet’in bu tarz hareketlerle sansürlenmeyeceğini belirten Cumhuriyet Halk Partisi’nin Milletvekillerinden Zekeriya Temizel bu konu hakkında sözlerini konuşmasında şu şekilde belirtti: “Peki, internet ortamında frekans var mı? Hayır, internette frekans diye bir şey yok. Bu kanunla olmayan bir şeyin lisansını verip bir de bedel alacaksınız.” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOK TIKLANANLAR