Kapat

Son Dakika: Tesla Hacklendi!

Anasayfa
HABERLER Son Dakika: Tesla Hacklendi!

Dünya araba devleri Toyota, Volkswagen, Fiat, Tesla Hacklendi. Tesla’dan 157 GB veri sızdırıldı. 41.000’den fazla belgenin bulunduğu sızıntıların arasında ehliyet ve pasaport bilgileri, banka bilgileri, robotik dokümanları gibi belgeler bulunuyor. Elon Musk’ın kurduğu tesla araba şirketi hacklenerek veri sızdırıldı.

Dünyanın en büyük elektrikli araç üreten şirket olan Tesla hacklenerek 157 GB’lık veri sızdırıldı. Sadece Tesla değil Toyota, Volkswagen, Fiat gibi şirketlerden de veri sızdırıldı. Fakat bu şirketlerden ne kadarlık veri sızdırıldığı bilinmiyor.

Tesla Nasıl Hacklendi?

Sızıntı olan Tesla’dan çeşitli tarihlere sahip olan belgelerin en eskileri ise 2008 yılına kadar uzanıyor. Sızıntının sebebi ise Level One isimli Kanada merkezli bir robotik firması. Kullandığı Rsync protokolünün yapılandırmalarını yapmadığı için bütün verilere herhangi bir yetkilendirme ihtiyacı olmadan erişim mümkün hale gelmiş.

Upguard isimli güvenlik firması tarafından tespit edilen bu durum Level One‘a bildirilmesinin ardından gerekli düzenlemeler yapılmış fakat belgelere daha önce erişen herhangi birinin olup olmadığı konusunda bir bilgi bulunmuyor.

Belgeler başka kişiler tarafından erişilip erişilmediği belli değil. Tesla, Toyota, Volkswagen, Fiat cephelerinden henüz bir açıklama yapılmadı. Gelişmeleri aktaracağız…

Kaynak:SDN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOK TIKLANANLAR