Kapat

Soyuz Kapsülü Dünya’ya Dönüş Yaptı!

Anasayfa
Teknoloji Haberleri Soyuz Kapsülü Dünya’ya Dönüş Yaptı!

Uluslararası Uzay İstasyonunda görevini tamamlayan astronotlar Dünya’ya döndü.

Eylül ayından beri Uluslararası Uzay İstasyonunda görev yapan 3 astronot geri döndü. 168 gündür görev yapan İki Amerikalı astronotu ve bir Rus astronotu taşıyan Soyuz kapsülü Kazakistan’ın Jezkazgan şehrine inişini başarıyla gerçekleştirdi. Nasa ve Rusya Federal Uzay Ajansı tarafından yapılan açıklamada 7 saatlik bir yolculuğun ardından ABD’li Joseph M. Acaba, Mark T. Vande Hei ve Rus Alexander Misurkin isimli astronotların 5,5 aylık görevlerini tamamladıktan sonra Dünya’ya döndüklerini bildirdi.

Acaba, Vande Hai ve Misurkin’i taşıyan uzay mekiği 13 Eylül’de ISS’ye ulaşmıştı. Rusya, ABD, Japonya, Avrupa ve Kanada uzay kuruluşları tarafından modüllerin birleştirilmesiyle oluşturulan Uluslararası Uzay İstasyonunda bilimsel araştırmalar yürütülüyor.

KİM BU SOYUZ

1950 ve 1960’larda yaşanan Uzay Yarışı sırasında Sovyet uzay araçlarına verilen isim Soyuz olmuştu. 1960’lı yıllarda tasarlanan bu Soyuz aracı, bir gelenek gibi günümüze gelmiş ve halen soyuz ismi ile anılmakta. Uzay rekabetinden bu güne kadar çokça kullanılan Soyuz uzay aracı, bu güne kadar dünyanın en güvenilir ve en çok kullanılan fırlatma aracı olmuş, muadillerini ise oldukça geride bırakmıştır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOK TIKLANANLAR