Kapat

SpaceX’in Projelerinden Biri Olan Hyperloop Hız Rekoru Kırdı!

Anasayfa
Teknoloji Haberleri SpaceX’in Projelerinden Biri Olan Hyperloop Hız Rekoru Kırdı!

SpaceX’in önemli projelerinden biri olan Hyperloop, vakumlu tüp içerisinde seyahat yapılmasına olanak sağlayacak. Hyperloop, rekor hıza yani 387km/s ulaştı.

Elon Musk’ın projelerinden biri olan Hyperloop projesi için daha önce düzenlenen Hyperloop Pod Competition (Hyperloop Kapsül Yarışması) adlı yarışmada saatte 324km hıza ulaşılmıştı. Şimdi ise eski hızına 63km daha fazla katarak hızını 387km/s’e çıkardı.

Virgin Hyperloop One, Pazartesi günü bir açıklama yaptı. Tüp içinden ulaştırma teknolojisine 50 milyon dolarlık mali destek başvurusunda bulunduklarını bildirmişti. Virgin Group’un sahibi Richard Branson’ın, Elon Musk’ın Hyperloop projesiyle birlikte gerçekleştirdiği çalışma sonrasında ortaya konan “vakumlu tüp içerisinde seyahat aracı”, saatte 387 km’lik (240 mph) rekor hıza ulaştı.

Hyperloop hızı için yapılan testler, deniz seviyesinden 200 bin feet yükseklikteki hava basıncına eşdeğer ortamda yapıldı. Şirket, “Hava kilidi, yüksek oranda etkili elektrik motoru, gelişmiş kontroller ve güç elektroniği, özel yapılmış manyetik kaldıraç ve sevk-idare sistemi, haznenin havada asılı kaması ve vakum gibi sistemin tüm bileşenleri başarıyla test edildi.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOK TIKLANANLAR