Kapat

Stephen Hawking Anısına İzmir’de Dondurma ve Helva Dağıtıldı!

Anasayfa
HABERLER Stephen Hawking Anısına İzmir’de Dondurma ve Helva Dağıtıldı!

14 Mart’ta hayatını kaybeden ünlü fizikçi Stephen Hawking anısına İzmir’de helva ve dondurma dağıtıldı.

Stephen Hawking 1960’ların başında henüz 21 yaşındayken hiçbir tedavisi olmayan Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) hastalığına yakalandı. Motor nöronların zamanla yüzde seksenini öldürerek sinir sistemini felç eden; ancak beynin zihinsel faaliyetlerine dokunmayan bu hastalık, Hawking’i tekerlekli sandalyede yaşamaya mahkûm etti. Ünlü bilim insanı, yazıları sese dönüştürebilen bir bilgisayar sayesinde insanlarla iletişim kurabiliyordu. İngiliz fizikçi Stephen Hawking 14 Mart’ta 76 yaşındayken evinde hayatını kaybetmişti.

Stephen Hawking için Bornova Gençlik Futbol Yatırımlar tarafından kulüp binası önünde vatandaşlara helva ve dondurma dağıtıldı. İzmir Bornova Gençlik Futbol Yatırımlar Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Öncü yaptığı açıklamada şöyle konuştu :

“Bizim kulübümüzün bazı ilkeleri var, hem bilime hizmet etmiş hem ülkesine hizmet etmiş spor ve diğer alanlardaki kişileri anmak istiyoruz. Çocuklarımıza da sporun sadece futbol olmadığını başka şeylerde olduğunu bu vesileyle aktarmak istiyoruz. Hawking, Einstein’dan sonra en büyük ikinci bilim adamı sayılıyor. Farklı bir yapısı var bugüne kadar keşfettikleri, teorileri bugün de bundan sonraki nesillere de çok faydası olacak. Böyle bir yönü olduğu içinde bunu yapmayı düşündük.”

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOK TIKLANANLAR