Kapat

Stephen Hawking İçin Cambridge’de Cenaze Töreni Düzenleniyor!

Anasayfa
HABERLER Stephen Hawking İçin Cambridge’de Cenaze Töreni Düzenleniyor!

14 mart’da hayata gözlerini kapatan 76 yaşındaki Stephen Hawking için Cambridge’de cenaze töreni düzenleniyor. Cenaze törenine ünlü insanlar ve SpaceX’in kurucusu Elon Musk’da bulunuyor.

Çalışmalarıyla özellikle astrofizik alanında birçok başarıya ulaşan ve 14 Mart’ta 76 yaşında hayatını kaybeden Stephen Hawking için yaklaşık 500 kişinin katıldığı bir cenaze töreni düzenleniyor.

İnançsız bir kişi olduğunu sürekli olarak belirtmesine karşın bilim insanının çocukları Lucy, Robert ve Tim, tören için 50 yıldan fazla bir süre çalışmalarını yürüttüğü İngiltere’nin Cambridge Üniversitesi’nin Aziz Meryem Kilisesi’ni tercih etti.

Hawking’in çocukları “Babamızın hayatı ve çalışmaları, hem inançsız hem de dindar birçok kişi için birçok şey ifade etti. Bu yüzden cenaze töreni hem kucaklayıcı hem de geleneksel” olacak açıklamasında bulundu.

Klise’nin Çanı 76 Kez Çalacak!

Bilim insanının beyaz zambak ve güllerle donatılan tabutu Cambridge Üniversitesi çalışanları tarafından taşındı. Törende ayrıca Hawking için bestelenen ve Zamanın Kısa Tarihi isimli kitabından alıntılar içeren Gece Gökyüzünün Ötesi isimli uzay temalı müzik çalınıyor. Törende Hawking’in hayatını konu alan 2014 yapımı Her Şeyin Teorisi isimli biyografik filmde astrofizikçiyi canlandıran oyuncu Eddie Redmayne cenaze sırasında Zebur’dan Vaiz okuyacak. Astronom Martin Rees, Hawking’in bir çocuğu ve öğrencisinin de ayrıca konuşma yapacağı törende kilisenin çanı 76 yaşında hayatını kaybeden bilim insanı için 76 kere çalacak.

Cenazeye Katılan Ünlü İsimler

Konuk listesinde SpaceX şirketinin kurucusu ve CEO’su Elon Musk’ın yanı sıra oyun yazarı Alan Bennett bulunuyor.

Törene ayrıca Cambridge Üniversitesi mezunu ve model Lily Cole, Queen müzik grubunun gitaristi ve aynı zamanda bir astrofizikçi olan Brian May ve Hawking hakkında bir belgesel filmi çeken komedyen Dara O Briain da katılıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOK TIKLANANLAR