Kapat

Telefon Güvenliğinizi Sağlayın: Mobil Uygulamaların Sahte mi? Gerçek mi? Olduğunu Nasıl Anlarız?

Anasayfa
HABERLER Telefon Güvenliğinizi Sağlayın: Mobil Uygulamaların Sahte mi? Gerçek mi? Olduğunu Nasıl Anlarız?

Teknoloji dünyasında tam anlamıyla yaşamayı başladık sayılır. Peki ya bu muazzam teknoloji dünyasında kendimizi ve kişisel bilgilerimizi nasıl güvence altına alırız?

Mobil uygulamalar her ne kadar eğlenceli olsa da bir çoğu kötü amaçlı kişiler tarafından yapılıyor ve hedef sizin kişisel bilgileriniz, sosyal medya hesaplarınız oluyor. Peki bu kötü amaçlı insanların var olduğu mobil dünyada güvenliğimizi nasıl sağlayacağız?

Mobil Güvenliğinizi Sağlamanız için Dikkate Almanız Gereken Bilgiler!

  • Aplikasyon indirirken direkt ilk sırada çıkan uygulamayı indirmeyin. Uygulamayı indirirken “Geliştiricisine, geliştirici web site adresine, indirme sayısına, aldığı oy oranına, yapılan yorumlara” dikkatli bir şekilde bakarak uygulamayı indirmeye karar. Bunu özellikle sosyal medya uygulamaları için yapmayı unutmayın.
  • Android kullanıcısı iseniz asla APK uygulama indirmeyin (Sosyal medya uygulaması, oyun bile olsa da). APK dosyaları kolaylıkla düzenlenebildiği için kötü amaçlı kişiler anında kodlarda değişiklik yapabilir.
    • APK Nedir? APK ya da tam adıyla Android Application Package (Android Aplikasyon Paketi),  Android platformunda kullanılan öntanımlı paket dosyası formatıdır.
  • iOS Cephesinde anlatılacak pek bir güvenlik önlemi yok zira Apple, App Store’a yüklenen tüm uygulamaları birebir deneyerek kontrol ettiği için kötü amaçlı yazılımların bulunduğu pek söylenemez.
  • Asla hiç bir uygulamada “Rehber’e erişim izni” vermeyin! Bu sosyal medya uygulamaları olsa dahi, unutmayın en büyük kişisel bilgileriniz rehberinizden başlar.
  • Açık Alan Ücretsiz İnternetleri: İnternet artık hayatımızın büyük bir kısmını kaplıyor ve dışarıya çıktığımız da metrobüs içinde, kahve dükkanlarında, alışveriş merkezlerinde her yerde ücretsiz internetler sunuluyor ve bizlerde mobil internetimizi harcamamak için bağlanıyoruz doğal olarak fakat unutmayalım ki bu internet hizmetleri pek güvenli değil. Yazılımdan anlayan birisi kolaylıkla o internet ağı üzerinden telefonunuza ve içerisinde ki tüm bilgileri erişim sağlayabilir.
  • Cihazınızda, Kimlik ve Kredi Kartı bilgilerinizi sadece banka uygulamalarına ve e-devlet hizmetlerine girin. Üçüncü parti uygulamalara asla kimlik bilgilerinizi, kredi kartı bilgilerinizi/fotoğraflarınızı eklemeyin.
  • Sosyal medya hesaplarınızda ve elektronik posta hesaplarınıza şifrelerinizi belirler iken “Ünlem, nokta, sayı, büyük harf, küçük harf” kombinasyonları yapmayı unutmayın.
  • Hiçbir uygulamada (Facebook, Instagram hariç) “Bilgilerimi Kaydet” özelliğini aktifleştirmeyin. Kullandığınız üçüncü parti aplikasyonlar bunlara erişim sağlayabilir.

Şimdilik aklımıza gelenler bunlar, daha büyük bir liste hazırladığımızda burada yayınlıyor olacağız. HarbiOha’yı Instagram ve Facebook’ta takip ederek ikinci listeyi hazırladığımızda veya yeni içerikler yayınladığımızda haberiniz olabilir. Bildirimleri de açmayı unutmayın 🙂

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOK TIKLANANLAR