Kapat

Tesla Model S Otomatik Pilottayken Polis Aracına Çarptı!

Anasayfa
HABERLER Tesla Model S Otomatik Pilottayken Polis Aracına Çarptı!

Yaklaşık iki ay önce kadar otomatik pilottayken trafik kazası ile gündeme gelen Tesla’dan bir trafik kazası daha gerçekleşti. Park halinde duran polis aracına çarptı.

İki ay öncesine kadar bir trafik kazası ile daha gündeme gelen Tesla’nın kazalarında hep araç otomatik pilottayken oluyordu. Bu da “Tesla’nın otomatik pilottu düzgün çalışmıyor mu?” sorusunu akıllara getiriyor. İki ay öncesine kadar yaşanan kazanın tazeliği daha korunurken bir kaza haberi de ABD’nin Kaliforniya eyaletinden geldi. Otomatik pilotta hareket eden Tesla Model S, yolda park halinde duran polis aracına çarptı.

Polis aracında herhangi bir görevli olamadığından kazada can kaybı yaşanmadı. Sadece Tesla Model S’in şoför koltuğunda bulunan kadın şoförün hafif sıyrıklarla kazayı atlattığı bildirildi. Kaza yaşandıktan sonra bölgeye itfaiye ve ambulans gelirken kazayla ilişkin polis detaylı inceleme başlattı.

Tabi ki Tesla Model S’in şoför koltuğunda oturan şoförün, araç otonom sürüşte iken kurallara uydu mu bilinmez fakat mart ayında yaşanan ve ölümle sonuçlanan Tesla kazasıyla birlikte otonom sürüşün güvenli olup olmadığı akıllara takıldı. Tesla’nın mart ayındaki kazasının ardından elde edilen rapor ve bilgilere göre otonom sürüş modundaki aracın diğer araçlara göre çok daha az ölümlü kazaya karışma oranını olduğu açıklansa da otomatik pilotun tüm kazaları önleyemeyeceğini bir kez daha akıllara getirdi.

Bu kazaların ardından Tesla; araçların otonom sürüş modundayken sürücülerin elleri daima direksiyonda tutmaları konusunda uyardı. Otonom pilottayken herhangi bir şey ters gittiği anda şoförün refleks yapması gerektiğini hatırlattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOK TIKLANANLAR