Kapat

Türkiye, 10 Yılda iPhone İçin Ne Kadar Harcadı? (Dudak Uçuklatacak!)

Anasayfa
HABERLER Türkiye, 10 Yılda iPhone İçin Ne Kadar Harcadı? (Dudak Uçuklatacak!)

Apple’ın akıllı telefon modeli 2008 yılından beri Türkiye’de satılıyor. Peki iPhone’lar için ne kadar para ödedik? İşte rakamlarla Türkiye’nin iPhone ve diğer ithal telefonlar için ödediği miktar..

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “ABD’nin elektronik ürünlerine biz boykot uygulayacağız. Onların iPhone’u varsa öbür tarafta Samsung var, Venüs var Vestel var” sözlerinin hemen ardından gözler akıllı telefon pazarındaki son duruma çevrildi.

ABD merkezli teknoloji şirketinin akıllı telefon modeli iPhone 2008’den beri ülkemizde satılıyor. Apple ilk iPhone modelini 2007 yılında dönemin CEO’su Steve Jobs’un sunumu ile tanıttı. Yılda ortalama 12 milyon cep telefonu ithal eden Türkiye, 2007-2017 yılları arasında yurt dışından toplam 142 milyonu aşkın cep telefonu ithal etti. İlk iPhone’un Türkiye’ye adım atması ise 2008’i buldu. Apple bu süre zarfında dünya genelinde 1.3 milyar adet iPhone sattı.

İşte 2008’den günümüze rakamlar ile Türkiye’nin iPhone harcaması 24 Milyar Dolar’ı buldu. İlk iPhone’un Türkiye’ye adım atması ise 2008’i buldu. Apple bu süre zarfında dünya genelinde 1.3 milyar adet iPhone sattı.

Türkiye’nin 10 yıllık cep telefonu ithalat faturası içinde Apple’ın iPhone modelleri için ödenen toplam tutarın ise 7 milyar doları bulduğu tahmin ediliyor. Son 10 yılda Türkiye’deki tüketiciler satın aldıkları her iPhone için devlete de yüzde 28-30 bandında vergi ödedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOK TIKLANANLAR