Kapat

Uber, Sürücüsüz Otomobil Kazasının Ön Raporunu Yayınladı

Anasayfa
HABERLER Uber, Sürücüsüz Otomobil Kazasının Ön Raporunu Yayınladı

Geçtiğimiz aylarda Uber’in sürücüsüz otomobili, Arizona’nın tempe bölgesinde test sürüşünü gerçekleştirirken karşıdan karşıya geçmek isteyen bir adama çarpmıştı. Hastaneye kaldırılan adam ne yazık ki hayatını kaybetmişti. Bu kazanın ön raporu yayınlandı!

Yayınlanan raporda, çarpışma gerçekleşmeden 1,3 saniye önce sürüş sisteminin çarpışmanın etkisini azaltmak için acil fren sisteminin devreye girmesi gerektiğini fark ettiği belirtildi. Raporda şu ifadeler yer almakta: “Uber’in verdiği bilgiye göre, araç bilgisayar kontrolü altındayken potansiyel değişken davranışların etkisini azaltmak için acil fren sistemi devredışı bırakılıyor. Burada acil olaylara müdahale konusunda direksiyon başındaki operatöre güveniliyor. Sistem de operatörü uyaracak şekilde tasarlanmamış.”

Uber tarafından ise konuya ilgili olarak Engadget sitesine yapılan açıklamada ise şu ifadeler yer alıyor: “Geride kalan iki aylık dönemde NTSB ile son derece yakın bir çalışma yürüttük. Kurulun soruşturması devam ederken biz de sürücüsüz otomobil programımız için ayrı bir güvenlik değerlendirmesi gerçekleştirdik. Eski NTSB Başkanı Christopher Hart, genel güvenlik kültürümüzün gelişmesi amacıyla aramıza katıldı. Önümüzdeki dönemde bu konuda yapacağımız değişiklikleri duyurmayı da sabırsızlıkla bekliyoruz.”

Uber’in sürücüsüz otomobilinde kullanmak istediği otomatik fren sistemi Volvo’nun her XC90 modelinde yer alıyor. Uber ise bu sistemi sürücüsüz otomobiline yerleştirdi ancak test sürüşü sırasında otomatik fren sistemini devre dışı bıraktı. Otonom sürüş sistemi yolda bir hareket olduğunun farkına varıyor ancak bu konuda sürücüyü de uyarmıyor. Otonom sisteminin çarpışmadan 1.3 saniye önce yayayı algılamış olması, direksiyon başındaki operatöre pek fazla zaman kalmadığını gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOK TIKLANANLAR