Kapat

UBER Türkiye’de Yasaklandı mı? UBER’den Açıklama Geldi!

Anasayfa
HABERLER UBER Türkiye’de Yasaklandı mı? UBER’den Açıklama Geldi!

Bugün başbakanın talimatıyla uber sürücülerine ağır cezalar geldi. Uber – taksi tartışmasından sonra Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nde değişikliğe gidilmesinin ardından Uber’den açıklama geldi.

Uzun zamandır sarı taksi şoförleri uber sürücülerini yollarda tek yakaladıkları zaman topluca kıstırıyor, tehditler yağdırıyor ve bulundukları konumdan kovuyorlar. Bu durum karşısında İstanbul taksiciler esnaf odası durumla ilgileneceğiz deyip hala UBER’i kötülüyorlardı. Bir grup taksici UBER şoförünü tek buldukları zaman araçlarını tekmeliyorlardı ve silah, kesici aletler ile tehdit etmişlerdi. Bu taksi şoförleri serbest bırakıldı.

Başbakan Binali Yıldırım’ın talimatı ile Karayolu Taşıma Yönetmeliği’ne değişikliğe gidilmesine karar verildi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme (UDH) Bakanlığı’na verilen bu talimatla birlikte UBER araç sahiplerine ağır cezalar geldi.

UBER Türkiye’nin yaptığı açıklama şöyle: “Türkiye’deki şehirlerin ulaşım seçeneklerini geliştirmek amacıyla tüm ilgili yerel paydaşlarla iş birliği içinde çalışmak istiyoruz ve uzun vadeli sadık bir iş ortağı olarak Türkiye’ye sonuna kadar bağlıyız.”

Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik değişikliğine göre, aracını UBER’e kullandıranlara önce para cezası sonrasında belge iptali cezası geldi. Yolcu taşımacılığı için aldığı D2 yetki belgesine ilk tespitte 50 uyarı cezası verilmesi, bir yıl içinde iki defa aynı ihlali yaptığı tespit edilirse 2 yıl boyunca yetki belgesi iptal edilmesi söz konusu.

Bu kararın üzerine UBER şoförler hala devam ederler mi bilinmez ancak sürücülerin belge iptalinin ardından iki yıl içerisinde tekrardan yeni bir belge alamayacaklarını da bildirelim.

PEKİ UBER NEDİR?

Haberi okuyanlar arasında UBER’in ne olduğunu tam bilmeyenler olacağı için yinede bilgilendirmek istiyoruz. UBER, akıllı telefonla taksi çağırma uygulaması. Bu taksiler normalde bildiğimiz sarı taksiler gibi değil. Mercedes Vito marka lüks VİP araçlar ile yolcu taşımacılığı yapılıyor. Türkiye’de 2 senedir hizmet veren UBER şirketi son 6 ay içinde ülkemizde baya popüler hale geldi. Gençler, yaşlılar, aileler hepsi UBER’i tercih ediyor. Bunun sebebi ise gideceğiniz yeri akıllı telefonunuzdan seçerek nereye ne kadar para ödeyeceksiniz önceden görebiliyorsunuz. Yani hiç bir şekilde dolandırılma ihtimali yok.

UBER şoförleri uzun kısa mesafe fark etmeksizin her yere yolcu taşımacılığı yapıyor. Araçlarında 7 kişiye kadar yolcu taşıma imkanı sunuyor. UBER şoförleri, yolcu bir soru sormadığı sürece yolcu ile irtibata geçemez, yolcudan izinsiz şarkı açamaz bu da yolcuyu daha konforlu bir seyahat yapmasını sağlıyor. UBER mobil uygulamasından UBER aracı çağırdığınız zaman, gelecek olan şoförün ismini, araç plakasını, nerede olduğunu görebiliyorsunuz. Bu da yolcuyu daha güvende yolculuk yapmasına imkan sağlıyor.

Taksiciler, UBER şoförleri vergi vermediğini iddia ediyorlardı. Bunun üzerine UBER’den gelen açıklama bu iddiayı yalanladı ve UBER şoförlerinin vergi verdiğini savundu.

BİZİM GÖRÜŞÜMÜZ NE?

Biz öncelikle iki tarafında haklı veya haksız demiyoruz fakat bu kararın yanlış olduğunu savunuyoruz. Çünkü bir yere giderken insan konfor arıyor, hizmet arıyor. Taksiciler’in daha önce gerek televizyonda olsun gerek, internette olsun bir çok dolandırma haberinde denk gelmişsinizdir. Özellikle turistleri normalde 10TL tutacak yere 100TL’ye götürüyorlar. Bu da ülkemize turistlerin azalmasına neden oluyor. Fakat UBER’de böyle bir şey mümkün değil çünkü gideceğiniz yerin fiyatını daha önceden telefondan görebiliyorsunuz. İster trafik olsun, ister yol uzasın fark etmiyor.

Biz şunu istiyoruz UBER yasal olsun vatandaş mutlu olsun, taksicilerde kazansın. UBER yasaklandığı taktirde biz ve bir çok kişi sarı taksiye binmemek konusunda hemfikiriz.

Sizde bu haberi paylaşarak daha fazla kişinin haberdar olmasına yardımcı olabilirsiniz. Aşağıdaki yorum kısmından görüşlerinizi bildirmeyi unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOK TIKLANANLAR