Kapat

UBER’in Uçan Taksisi İlk Defa Görüntülendi

Anasayfa
HABERLER UBER’in Uçan Taksisi İlk Defa Görüntülendi

UBER’in 2020 yılına kadar tamamlayıp ve taksi olarak kullanmayı planladığı uçan taksinin prototip görüntüleri yayınlandı. Los Angeles’ta düzenlenen Uber Elevate Summit konferansında sergileniyor.

Uber’in 2020’de havanlanmasını planladığı uçan taksisi ilk kez Los Angeles’ta düzenlenen Uber Elevate Summit konferansında ortaya çıktı.

TASARIM

Uçan taksi prototipine bakacak olursak, dikey drone mantığı gibi kalkışa ve inişe izin vermek için birden fazla itici motorlu görünüyor. Dikey kalkış ve iniş yapsa da uçan taksinin gövdesi helikopteri değil bir uçağı anımsatmakta. Uçaklar yakıt yerine elektrikle çalışacak, böylece geleneksel bir helikopterden daha sessiz, daha verimli ve daha ucuz olacak.

Uber CEO’su Dara Khosrowshahi’ye göre insanlar ileride bir hava taksi çağırmak için Uber uygulamasını kullanacaklar ve daha sonra en yakın çatıdaki gökyüzü limanına gidecekler. Aynı zamanda bir sürüş paylaşma mekanizması da bulunacak. Her havalimanına en fazla dört yolcu sığacak, bu da maliyetleri daha da azaltmaya yardımcı olacak.

Khosrowshahi, “Bu araçlar etrafında bir ulaşım ağı oluşturmak istiyoruz, böylece insanlar düzenli olarak bu taksileri daha uygun maliyetlerle kullanabilecek. Trafikten kaçarak hem ucuza hem de daha hızlı uzun mesafelere havadan gidebilecekler.” dedi.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOK TIKLANANLAR