Kapat

Uzay’dan Kablosuz İnternet Ağı Verecek Olan SpaceX Resmi Onay Aldı!

Anasayfa
HABERLER Uzay’dan Kablosuz İnternet Ağı Verecek Olan SpaceX Resmi Onay Aldı!

SpaceX, Dünya’nın yörüngesine 4425 adet uydu göndererek Dünya’nın her tarafında uygun fiyatlı ve yüksek hızda internet hizmeti verme projesi Amerikan Fedaral İletişim Kurulu’ndan (FCC) onay aldı. SpaceX, uzaydan kablosuz ağ projesi için ilk uyduları önümüzdeki yıl fırlatmaya başlayacak.

Elon Musk tarafından kurulan SpaceX, uzaydan dünyaya uygun fiyatlı ve yüksek hızda kablosuz internet projesi Amerikan Fedaral İletişim Kurulu’ndan (FCC) onay aldı. SpaceX, bu projenin ismine Starlink projesi adını verdi. Starlink projesi kapsamında 2019 ile 2024 yılları arasında fırlatılacak 4.425 uydu, 1150 ile 1350 kilometrelik aralıklarla Dünya üzerinde uçacaklar ve 1Gbps bağlantı sunacaklar.

Konu ile ilgili açıklama yapan SpaceX başkanı Gwynne Shotwell, “Her ne kadar bu karışık proje için yapacakları daha çok şey olsa da bu onayın, SpaceX’in dünyaya güvenli ve uygun fiyatlı bir kablosuz ağ hizmeti sunması için son derece önemli bir adım” dedi. Shotwell, henüz internet ağı olmayan yerler için Starlink projesinin büyük önem taşıdığını belirtti.

Starlink projesini engelleyen bir çok faktör bulunuyor. Teleskopların oluşturacağı parazitler, diğer uyduların yaydığı sinyaller Starlink’te ağ kesilmelerine neden olacaktır. Bu sorunları çözmesi için SpaceX’in önünde 1 yıl var. Uyduların fırlatılması tamamlandığında Dünya’da, küresel iletişim konusunda yeni bir döneme geçmiş olacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOK TIKLANANLAR