Kapat

Yerli Uydumuz UBAKUSAT SpaceX Tarafından Falcon 9 Roketiyle Uzaya Fırlatıldı!

Anasayfa
Uzay Haberleri Yerli Uydumuz UBAKUSAT SpaceX Tarafından Falcon 9 Roketiyle Uzaya Fırlatıldı!

 İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi tarafından geliştirilen uydumuz UBAKUSAT SpaceX tarafından Falcon 9 roketiyle Uzay İstasyonu’na gönderildi.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı (UDHB) Havacılık ve Uzay Teknolojileri Genel Müdürlüğü (HUTGM) katkı ve genel koordinesinde Japonya Hükümeti ile işbirliği altında İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Uzay Sistemleri Tasarım ve Test Laboratuvarı (İTÜ-USTTL) sorumluluğunda geliştirilen uydumuz uzaya gönderildi.

Amerikalı uzay taşımacılığı şirketi olan SpaceX Uzay İstasyonu’na deney ve ihtiyaç malzemeleri taşıyan 2,6 tonluk Dragon kapsülü içinde bulunan uydumuzla birlikte Falcon 9 roketiyle uzaya gönderdi. Florida’nın Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu’ndan gerçekleşen başarılı fırmatla SpaceX’in youtube kanalından canlı yayınlandı.

İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi tarafından geliştirilen uydumuz UBAKUSAT (deneysel 3 birim küp uydu) yaklaşık olarak 3 kg ağırlığında ve 10*10*34 cm boyutlarında olan uydumuz ses verisi aktarımında kullanılacak. UBAKUSAT geliştirilmesi için insan emeği hariç sadece donanım için yaklaşık $100 000 harcandığı kaydedildi. Uydunun fırlatılma maaliyeti olan 250 000 euro Japonya tarafından karşılanacak. Uydunun Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan fırlatılması nedeni ile uydunun yörünge 6-12 aya arasında arasında bir ömrü olacağı  tahmin ediliyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOK TIKLANANLAR