Kapat

“YouTube Kanalları Milyon Dolarlar Kazanıyor” Yalan Haberleri !

Anasayfa
YouTube Haberleri “YouTube Kanalları Milyon Dolarlar Kazanıyor” Yalan Haberleri !
Geçtiğimiz bir kaç gün içerisinde bazı “haber” kuruluşları ‘YouTuberlar Milyon dolarlar kazanıp vergi kaçıyor” tarzında pis bir şekilde prim haberleri yayınlamıştı ve YouTube kanallarından cevap hiçte geç kalmadı. Burak Güngör, Ekin Kollama, Kafalar ve bir çok diğer kanal kazançları ile ilgili açıklamalarını yaptı.

Son yıllarda popülerleşen ve çok büyük rekabet gören YouTuberlık ve YouTuberlar geleneksel medyanın prim malzemesi ve oyuncağı olmuş durumda. Özellikle ülkemizin en büyük bireysel YouTube kanalı olan Enes Batur’a karşı yapılan karalama kampanyası buna verilebilecek en büyük örneklerden birisidir.

X isimli “haber” medyasının yapmış olduğu “haberde” Enes Batur, Berkcan Güven, Burak Güngör, Kafalar ve Danla Bilic’in milyon liralar kazandığını ve hiç bir şekilde vergi ödemeyip vergi kaçakçılığı yaptığını iddia etmişlerdi fakat YouTuberlardan gelen cevap hiç gecikmedi.

 

Ekin Kollama’nın bu konu hakkında yaptığı videoya aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Bahsi geçen “haber”de Enes Batur’un 500 Milyon TL, Berkcan Güven’in 70 Milyon TL kazandığı iddia ediliyordu. Peki YouTube kanalları nasıl para kazanıyorlar ?;

  • 1 Videodan gelen kazanç sürekli aynı rakama tekabül etmez ! Videoda çıkanın reklamın CPM (bin gösterim başına kazanç) oranını ve popüleritesi aynı zamanda reklamın video ile olan alakası da önemli sırf bunlar değil reklamın etkileşimi dahi kazancı büyük şekilde etkilemekte örneğin video ile alakalı çıkan reklama izleyenlerin yirmi kişisi tıklarsa bu normalde kazanılacak değerin 0.20 – 0,50 kuruş gibi ufak bir oranda oynamasını etkiler
  • Video başına 1 Milyon TL kazanılsaydı inan şuanda bir çok YouTuber’ın villası, oteli daha doğrusu şatafatlı evleri vs olurdu.
  • Genel olarak YouTuberların kazançları izlenmeye göre değil videoya eklenen etiketlerin cpmleri ve çıkan reklamın alakası etkilemekte fakat bir değer vermemizi isterseniz SocialBlade adlı web sitesi üzerinden istediğiniz YouTube kanalının kazancını öğrenebilirsiniz fakat bahsettiğimiz sitede kazançlar Partner şirketinin, Google’ın ve YouTube’un yaptığı kesintileri hesaplamadan direkt olarak göstermektedir. Yani gerçeği değil tahmini değeri vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOK TIKLANANLAR